باستان‌شناسان با کاوش در یک معبد باستانی واقع در شهر بندری کوپرا ماریتیمای ایتالیا، بقایای به جای مانده از فرسکو‌های نادر را کشف کردند. باستان‌شناسان بخش‌هایی از فرسکو‌های دیواری و سقفی این معبد ۲۰۰۰ ساله را کشف کردند. این فرسکو‌ها با استفاده از رنگ‌های آبی، زرد، قرمز، سیاه و سبز، حلقه‌های گل، شمعدان و نخل‌های کوچک را به تصویر می‌کشند. ویرانه‌های معبد باستانی «کوپرا» نیز در نزدیکی سواحل دریای «آدریاتیک» واقع شده‌اند که زمانی پایگاه مرکزی قدرتمند و پر رونق امپراتوری روم بود. کاوش اخیر باستان‌شناسان در این ویرانه تاریخی به یک اکتشاف جدید منجر شده است.
روند ساخت این معبد که به یکی از الهه‌های رم باستان تعلق دارد از قرن اول میلادی آغاز شد. این معبد در حقیقت قطب مذهبی «کوپرا ماریتیما» محسوب می‌شده است.
به گفته سرپرست گروه باستان‌شناسی که این معبد را کاوش کرده‌اند، این نخستین‌باری است که ویرانه‌های محرابی که با چنین تنوع رنگی نقاشی شده است تا این حد سالم باقی مانده است. باستان‌شناسان امیدوارند پس از بررسی همه صد تکه فرسکو کشف شده، بتوانند آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهند و تصویر اولیه‌ای را که روی معبد نقش بسته بود، مشاهده کنند. این فرسکو‌ها به همان سبکی نقاشی شده بودند که بیشتر فرسکو‌های عمارت‌های مجلل شهر‌های بزرگ‌تر همچون رم و پمپئی نقاشی می‌شدند.
تاکنون فقط یک پنجم از این مکان کاوش شده است و جست‌وجوی باستان‌شناسان در این محل ادامه خواهد داشت. فرسکو (Fresco) نوعی تکنیک نقاشی دیواری است که روی گچ آجری تازه نصب‌شده یا خیس، اجرا شده است.