اکوایران: پس از سه دهه تعقیب و گریز، پدرخوانده مافیای سیسیل به دام پلیس ایتالیا افتاد.

مقامات ایتالیایی روز دوشنبه، ماتئو مسینا دنارو، رئیس مافیا، تحت تعقیب‌ترین فراری خود را که پس از ۳۰ سال فرار، در یک کلینیک خصوصی در شهر “سیسیلی پالرمو” دستگیر کردند. بنا بر گزارش واشنگتن‌پست، “دنارو” از اوایل دهه ۱۹۹۰ در فهرست افراد تحت تعقیب ایتالیا قرار داشت و گفته می‌شود که رئیس سندیکای جنایی “کوزا نوسترا” است. او به ده‌ها قتل غیابی محکوم و چندین حکم حبس ابد برای وی صادر شده بود.

دستگیری او نقطه عطفی در مبارزات چند دهه‌ای مقامات با جنایات سازمان‌یافته است. ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مردم در خیابان‌های پالرمو شادی می‌کنند، بوق می‌زنند و برای پلیس کارابینری دست می‌زنند.

“جورجیا ملونی” نخست‌وزیر ایتالیا در بیانیه‌ای گفت: «یک پیروزی بزرگ برای دولت». او از واحد ملی ضد مافیا و همچنین دادستان‌های پالرمو به خاطر کارشان تشکر کرد.

گروه “کوزا نوسترا” به همراه کامورا که در ناپل و نواحی اطراف آن فعالیت می‌کند به همراه “ندرانگتا کالابریایی” یکی از سه گروه خلاف‌کار اصلی ایتالیا است. آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون (یوروپل) می‌گوید این گروه‌ها در فعالیت‌های زیادی از جمله قاچاق مواد مخدر، مدیریت زباله و گردشگری دست داشتند. در طول همه‌گیری کرونا، آنها به تولید ماسک ورود کردند.

با توجه به تصویرسازی سیسیل در فیلم‌های پدرخوانده و نقش مرکزی و خونین جزیره در جنگ مافیا در دهه‌های ۸۰ و ۷۰ میلادی، کوزا نوسترا شاید شناخته‌شده‌ترین مافیا در سطح جهان باشد.

“دنارو” با علاقه‌ای که به خودروهای سریع، ساعت‌های رولکس و زن‌ها داشت، به عنوان «رئیس الرئسا» شهرت پیدا کرده بود. او به خاطر فرار از دست از مقامات تقریباً اسطوره شد. برخی از خبرچینان می‌گویند او برای گریز از دست قانون حتی جراحی صورت انجام داد. عکس‌های او به قدری کم بود که مقامات ایتالیایی مجبور شدند به تصاویری رایانه‌ای اتکا کنند که چهره حدودی او در میان‌سالی را نشان می‌داد.

پاسکواله آنجلوسانتو، فرمانده کارابینیری (یک نیروی حافظ قانون در ایتالیا) به خبرنگاران گفت که دنارو به دنبال یک بیماری نامشخص در یک کلینیک خصوصی در پالرمو بوده است. این تصور که دنارو می‌توانست برای مدت طولانی در بخش نسبتاً کوچکی از سیسیل مخفی بماند، به نظریه‌هایی مبنی بر حمایت برخی از اعضای دولت از دنارو منجر شد.

مالک و مدیر آن کلینیک، استفانیا فیلوستو، به روزنامه کوریره دلا سرا گفت که دنارو از یک نام جعلی استفاده می‌کرده و هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند این بیمار یکی از افراد تحت تعقیب جهان است. فیلوستو گفت دنارو به دنبال انجام شیمی‌درمانی بوده است.

فیلوستو به این روزنامه گفت که او برای آزمایش کرونا در صف ایستاده بود که مردان مسلح ناگهان ظاهر شدند.

مقامات ایتالیا گفتند “دنارو” در دو مورد از بدنام‌ترین جنایات تاریخ اخیر این کشور دست داشته است؛ ترور قضات ضد مافیا با بمب، “جووانی فالکونه” و “پائولو بورسلینو” که هر دو در سال ۱۹۹۲ در سیسیل رخ داد. دادستان‌ها می‌گویند که او همچنین به عملیات ربودن پسر ۱۱ساله کسی که به مافیا پشت کرده بود، کمک کرد. آن کودک شکنجه و در نهایت کشته شد و بدنش در اسید حل شد.

مارکو بووا، نویسنده کتابی در مورد شکار دنارو، گفت که دنارو در خانواده‌ای مافیایی به دنیا آمد و در اواخر دهه ۱۹۸۰ با سواری بر موتور قرمز و قصابی خانواده‌های رقیب به شهرت رسید و باعث ظهور رئیس “سالواتوره توتو رینا” شد.

رینا سپس در سال ۱۹۹۳ ،همان سالی که دنارو که وی را وارث رینا می‌دانستند، دستگیر و مخفی شد.

“بووا” گفت “دنارو” به “کوزا نوسترا” کمک کرد تا در حوزه‌های مختلفی وارد شوند و پول مافیا را در چیزهایی مانند هتل‌ها، سوپرمارکت‌ها و مزارع بادی سرمایه‌گذاری کرد.

وی گفت که دنارو در چند سال اخیر نقشی در دستورات معمول نداشت. در شهر سیسیلی تراپانی، در نزدیکی زادگاه دنارو، خانواده‌هایی که در دهه ۱۹۹۰ فرار کرده بودند، زیرا دنارو خواستار مرگ آنها شده بود، بازگشته بودند.

“سالواتوره بورسلینو”، برادر قاضی مقتول ضد مافیا، در «آراِی‌آی» ایتالیا گفت که این وحشتناک است که دنارو توانست به مدت ۳۰ سال از عدالت فرار کند. او گفت: امیدواریم که نیازی نباشد ۳۰ سال دیگر منتظر بمانیم تا رئیس بعدی مافیا به دست عدالت سپرده شود.