ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی و مدیرکل گمرک تبریز اعلام کرد: سال گذشته حدود یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار کالا از استان صادر شد که به لحاظ ارزش ۱۶ درصد افزایش و به لحاظ وزنی ۹ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهش داشته است.
کشورهای عمده مقصد صادرات از گمرکات به ترتیب شامل ترکیه، عراق، ارمنستان، افغانستان، آذربایجان، پاکستان، گرجستان، بلغارستان، امارات و ایتالیا بوده است.
وی عمده کالاهای صادراتی آذربایجان شرقی در سال گذشته را شامل، فرش و صنایع دستی، شیرینی و شکلات، شیشه و مصنوعات شیشه ای، فولاد و چدن، اشیا ساخته شده از مواد پلاستیکی، مواد معدنی و سنگ، انواع خشکبار، محصولات پتروشیمی، ماشین آلات و وسایل مکانیکی و اجزا و قطعات (تراکتور – قطعات صنعتی و خودروئی) و چرم و کفش، اعلام کرد.
وی ادامه داد: واردات از گمرکات آذربایجان شرقی در سال گذشته نیز به ارزش یک میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار و ۴۴۱ هزار تن بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ از نظر وزن ۶ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۱۹ درصد افزایش داشته است.
اورنگی گفت: عمده کشورهای مبادی وارداتی استان به ترتیب عبارت از ترکیه، آلمان، امارات، چین، ژاپن، کره جنوبی، اسپانیا، روسیه، هند و اتریش بودند.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز اظهار کرد: سال گذشته در مجموع ۹ هزار و ۲۶۷ میلیارد ریال درآمد از طریق گمرکات استان وصول شد.