ایرنا، ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا در جستجوی کشور جایگزین روسیه برای افزایش خرید گاز و مذاکرات با مقامات به الجزایر سفر می کند.
به گزارش ایرنا ، یورو نیوز به نقل از دولت ایتالیا گفت که هدف از این سفر امضای توافقنامه‌ای با الجزایر در زمینه خرید گاز است.
ایتالیا حدود ۴۰ درصد از گاز مورد نیاز خود از روسیه خریداری می‌ کند و اکنون به دنبال جنگ در اوکراین تلاش می‌کند تا وابستگی به گاز مسکو را کاهش دهد.
لوئیجی دی‌مایو، وزیر خارجه ایتالیا پیش از این برای مذاکره بر سر توافق‌های جدید در زمینه خرید گاز به الجزایر، جمهوری آذربایجان، قطر، کنگو، آنگولا و موزامبیک سفر کرده بود.
دراگی پیشتر روز پنجشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت : اگر جریان گاز از مسکو متوقف شود، ایتالیا با استفاده از ذخایر گازی می‌تواند گاز مورد نیاز خود تا پایان ماه اکتبر (مهر) را تامین کند.
اگرچه ایتالیا بشدت به گاز وارداتی از روسیه وابسته است اما دراگی خاطرنشان کرد اگر در خصوص تحریم گاز روسیه اجماع حاصل شود، ایتالیا از این تصمیم حمایت خواهد کرد.
روبرتو سینگولانی، وزیر انرژی ایتالیا پیشتر ( اسفند ماه گذشته ) ، اعلام کرد که این کشور طی ۲۴ تا ۳۰ ماه آینده وابستگی خود به گاز روسیه را کنار خواهد گذاشت.
وزیر انرژی ایتالیا می‌گوید: ایتالیا ۴۰ درصد از گاز وارداتی خود را از روسیه وارد می‌کند و می‌خواهد تا اواسط سال جاری یک ترمینال شناور LNG جدید راه‌اندازی کند.