شهروندان باسیلیکاتا، ناحیه‌ای در جنوب ایتالیا، به زودی از خدمات گاز رایگان برخوردار خواهند شد، با این حال همچنان باید هزینه حمل‌ونقل و خدمات شهری مستلزم مصرف گاز را پرداخت کنند. به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، مدیران باسیلیکاتا پس از برگزاری جلسات مستمر، در نهایت به توافق رسیدند هزینه مصرف گاز را برای شهروندان در زمستان سال جاری رایگان کنند. این طرح از اکتبر سال ۲۰۲۲ پیاده خواهد شد و در نتیجه آن، نگرانی مردم از افزایش هزینه‌های خدمات شهری به حداقل خواهد رسید. طرح رایگان‌سازی مصرف گاز در باسیلیکاتا برای مدت هفت سال تأیید شده است و امکان تمدید آن، بسته به تغییر شرایط وجود دارد.
مدیران باسیلیکاتا با سه کمپانی بزرگ تأمین گاز ایتالیا به توافق رسیدند به ازای رایگان کردن خدمات خود برای مردم منطقه، آن‌ها را از امتیازهای ویژه‌ای برخوردار کنند. در واقع، برنامه‌ریزان باسیلیکاتا از مدیران این سه کمپانی خواسته‌اند به مدت هفت سال، همه ساله حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز برای منطقه تأمین کند و در عوض، از پرداخت مالیات زیست‌محیطی معاف شود. در این رابطه، شهروندان به مراتب بیشتر از کمپانی‌ها از مزایای قرارداد ذکر شده بهره‌مند خواهند شد به طوری که پیش‌بینی شده است حدود ۱۱۰ هزار خانواده ساکن در محله، به مدت دست کم هفت سال از پرداخت هر گونه هزینه‌ای برای مصرف گاز خود معاف شوند. البته خدمات رایگان‌سازی گاز تنها به مصرف خانگی آن‌ها مرتبط می‌شود، با این حال شهروندان موظف هستند برای سایر خدمات گاز شهری نظیر شارژ وسایل نقلیه هزینه پرداخت کنند که البته از کاهش ۵۰ درصدی این هزینه‌ها نیز بهره‌مند خواهند شد.
باسیلیکاتا یکی از زیباترین محله‌های جنوبی ایتالیا به‌شمار می‌رود که ساکنان آن به صورت پراکنده از یکدیگر در حال زندگی هستند. این منطقه محبوب، بزرگ‌ترین منبع تولید نفت و گاز متان ایتالیا به حساب می‌آید و به همین دلیل از نظر اقتصادی اهمیت ویژه‌ای برای کشور دارد.