جورجیا ملونی “نخست وزیر ایتالیا” با ناکافی دانستن اقدام کمیسیون اروپا در تعیین سقف قیمت گاز از اتحادیه اروپا خواست تا اقدامی فوری برای انرژی در پیش گیرد.
«جورجیا ملونی» نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه خواستار اقدام فوری اتحادیه اروپا در مورد وضعیت انرژی شد و گفت که کشورش به دلیل افزایش قبوض برق، با شرایط بسیار وخیمی روبرو است.
نخست وزیر ایتالیا که این اظهارات را در نشست عمومی سالانه انجمن شهرداری‌های ایتالیا (ANCI) بر زبان می آورد، خطاب به حضار افزود: متاسفانه ما یک “شمشیر داموکلس” از انرژی گران‌ بالای سرمان داریم که منابع انرژی ما را تخلیه می کند. مقصود نخست وزیر ایتالیا از استعاره “شمشیر داموکلس” بحران انرژی تهدیدکننده ای است که بر ایتالیا و سرتاسر اروپا سایه انداخته است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تلاش دولت برای پایین نگه داشتن صورتحساب های انرژی خانوارها نزدیک به پنج میلیارد یورو در ماه هزینه دارد. وی در عین حال اضافه کرد که پیشنهاداتی برای مقابله با بحران کنونی ارائه شده، اما اگر کمیسیون اروپا نتواند اقدام کند، مقابله با این هزینه ها دشوار خواهد بود.
کمیسیون اروپا به تازگی به تعیین سقف قیمت گاز پرداخته و قرار است از ماه ژانویه سال جدید میلادی اجرایی شود اما بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا آن را کافی نمی دانند.
«ژیلبرتو پیکتو فراتین» وزیر محیط زیست و امنیت انرژی دولت ملونی دیروز پنجشنبه گفت ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا به رهبری ایتالیا تصمیم گرفته اند مکانیسم سقف پیشنهادی کمیسیون اروپا را رد کنند.