مطالعات نشان می‌دهد که برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۶ در ایتالیا می‌تواند ۳ میلیارد یورو به اقتصاد این کشور کمک کند.
بررسی انجام شده از سوی بخش مطالعات اجتماعی دانشگاه بین المللی گویدو کارلی رم انشان داده است که برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۶ در ۲ شهر میلان و کورتینا می‌تواند ۳ میلیارد یورو به اقتصاد ایتالیا کمک کند.
یافته‌های این مطالعه در تالار افتخارات کمیته ملی المپیک ایتالیا (CONI) ارائه شد.
این مطالعه ادعا می‌کند که المپیک ۲۰۲۶ میلان و کورتینا از محل سرمایه گذاری اولیه یک میلیارد یورویی، می‌تواند رشد ۳ میلیارد یورویی در تولید ناخالص داخلی ایتالیا داشته باشد.
جیووانی مالاگو، رئیس کمیته ملی المپیک ایتالیا و المپیک ۲۰۲۶ میلان و کورتینا افزود که میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی همچنین باعث تقویت قدرت نرم ایتالیا خواهد شد. مالاگو گفت: “این اعداد و ارقام ارزش عظیم فرهنگی و اجتماعی ورزش و همچنین اعتبار ملت را نشان نمی‌دهند. ”
این مطالعه نشان داد که صنعت ورزش، متشکل از تقریبا ۱۵۰۰۰ شرکت، در حال حاضر برای اقتصاد ایتالیا حدود ۴ میلیارد یورو ارزش دارد.
لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا، ورزش را “بخش جدایی ناپذیر اقتصاد ملی” اعلام کرد.
ایتالیا در المپیک ۲۰۲۰ توکیو رکورد کسب ۴۰ مدال از جمله ۱۰ مدال طلا را به نام خود ثبت کرد. کمیته سازماندهی المپیک “میلان کورتینا” اعلام کرده است که قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ “برنامه اصلی” بازی‌های المپیک زمستانی را نهایی کند.
تحولات اخیر در زمینه آماده سازی بازی‌ها شامل یادداشت تفاهمی است که بین شهرداری میلان و سایر ارگان‌ها در شهر ایتالیا با هدف از بین بردن فعالیت‌های مجرمانه امضا شده است.
“رم” در ابتدا برای میزبانی از بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ نامزد شده بود، اما در سپتامبر ۲۰۱۶ به دلیل مخالفت دولت محلی پیشنهاد خود را پس گرفت.
بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۶ کورتینا میلان قرار است از ۶ تا ۲۲ فوریه و بازی‌های پارالمپیک از ۶ تا ۱۵ مارس برگزار شود.
کورتینا یک بار در سال ۱۹۵۶ بازی‌های المپیک زمستانی را برگزار کرده، در حالی که تورین آخرین میزبان ایتالیایی در سال ۲۰۰۶ بود.