کشور ایتالیا برای جبران کمبود گاز خود بعد از جنگ روسیه، اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌ که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود.
با شروع جنگ اوکراین و روسیه، معادلات انرژی در اروپا تغییر کرد زیرا روسیه با تحریم‌های اروپا روبرو شد و از طرفی روسیه گاز خود را بر روی اروپا قطع کرد .بنابراین با توجه به اینکه در سال گذشته، اروپاییان 40 درصد از گاز خود را از روسیه وارد می‌کردند، با کمبود و بحران گاز روبرو شدند.
یکی از کشورهایی که از این وضعیت ضربه خورد، کشور ایتالیا است که در ادامه به اقدامات این کشور در جهت مقابله با بحران گاز و ناترازی آن خواهیم پرداخت. شایان ذکر است کمی بیشتر از 60 درصد انرژی مورد نیاز کشور ایتالیا از طریق گاز طبیعی تامین می‌شود که به معنای آن است که تقاضای انرژی در کشور ایتالیا در یک روز سرد زمستانی برابر با 5.7 تراوات ساعت است.
از طرفی پس از تحریم‌های اروپا و عدم صادرات گاز روسیه به این کشور، براساس اطلاعات وزارت تحولات زیست محیطی ایتالیا، عرضه گاز از مبدا روسیه به ایتالیا به 11.7 میلیارد متر مکعب رسیده و این کشور کاهش 40 درصدی را تجربه کرده و فروش انرژی (گاز طبیعی) به مشتریان کشور ایتالیا 24 درصد کاهش داشته است.
همچنین خبرگزاری‌ “ای‌ان‌اس‌ای” ایتالیا به نقل از کنفدراسیون عمومی صنایع دستی ایتالیا گزارش داد که ممکن است از هر شش ایتالیایی یک نفر یا به طور کلی تا ۹ میلیون نفر به دلیل افزایش قبوض در سراسر اتحادیه اروپا در فقر انرژی قرار گیرند. خانوارها در صورتی در انرژی، فقیر تلقی می‌شوند که نتوانند خانه‌های خود را در زمستان به طور منظم گرم کنند یا در تابستان از تهویه مطبوع استفاده کنند و مجبور شوند استفاده از لوازم خانگی پر انرژی را متوقف کنند یا استفاده از آن‌ها را به شدت محدود کنند.
بر اساس گزارش ها، مناطق جنوبی کشور بیشترین آسیب را دیده اند. در کامپانیا، بین ۵۱۹ هزار تا ۷۷۹ هزار خانوار به طور نامنظم از برق یا گاز استفاده می‌کنند. در سیسیل این رقم بین ۴۸۱ هزار تا ۷۲۲ هزار است و در کالابریا ۲۸۷ هزار خانوار وجود دارد. اوایل این هفته، رسانه‌های محلی گزارش دادند که روبرتو چینگولانی، وزیر محیط زیست ایتالیا، قصد دارد از همه مردم بخواهد که گرمایش را از ماه “اکتبر” خاموش کنند. ایتالیا قبلاً محدودیت‌هایی را برای استفاده از گرمایش مرکزی در ساختمان‌های عمومی و بلوک‌های آپارتمانی وضع کرده و انتظار می‌رود این محدودیت‌ها تحت تدابیر جدید تشدید شوند.
قابل ذکر است که مردم ایتالیا پس از جنگ اوکراین، با افزایش 93 درصدی قبوض گاز خود مواجه شدند و یک خانواده ایتالیایی در سال 2022، به طور متوسط 1322 یورو هزینه گاز پرداخت خواهد کرد.
از سوی دیگر، براساس گزارش خط انرژی با عنوان “ایتالیا و پدیده‌ای به نام بحران سوخت” مطابق پیشبینی دفتر تنظیم‌کننده ملی انرژی ایتالیا، هزینه گاز طبیعی برای مردم این کشور طی 3 ماه پیش رو باز هم رشد 100 درصدی را پیش رو دارد و شهروندان قصد دارند، در سال جاری مصرف سوخت خود را از طریق ترکیبی از کاهش گرمایش، پوشیدن لایه‌های بیشتر لباس، خاموش کردن چراغ ها و محدود کردن استفاده از لوازم خانگی کاهش دهند.
با این حال ایتالیا برای کاهش آثار منفی ناترازی گاز خود، اقداماتی را در چهار حوزه تقسیم‌بندی کرده است که به شرح زیر است:
1. پاداش اجتماعی: در این حوزه کشور ایتالیا برای خانواده‌های نیازمند حمایت، و کسب و کارهای نوپا، کوپن انرژی در نظر گرفته است.
2. حذف هزینه‌های عمومی برق: در این حوزه سیاستگذاران این کشور، اقداماتی نظیر کاهش 5 درصدی مالیات بر ارزش افزوده انرژی و بودجه 2 میلیارد یورویی جبران هزینه را مدنظر دارند.
3. تامین گاز: در این حوزه، ایتالیایی‌ها خرید گاز از الجزایر، آنگولا و کنگو به میران 15 میلیارد متر مکعب را در دستور کار قرارداده‌اند.
4. افزایش مالیات: حکمرانان ایتالیا در این حوزه، شرکت‌های انرژی را با میزان 5 تا 15 با افزایش انرژی روبرو کرده‌اند. به علاوه اینکه 30 میلیارد یورو از جبران کسری بودجه نیز از طریق مالیات تامین خواهند کرد.