در پی قتل یک زن ۲۲ ساله ایتالیایی به‌دست شریک زندگیش، صدها هزار ایتالیایی به خیابان‌ها آمدند و خواستار پایان خشونت جنسیتی علیه زنان در کشورشان شدند.

جرقه این اعتراضات که پس‌از قتل یک دختر ۲۲ ساله به‌دست شریک زندگی سابق زده شد، به برگزاری راهپیمایی اعتراضی در خیابان‌های میلان، رم، مسینا و ناپل بدل شد و بیش‌از نیم میلیون نفر را در به خیابان‌ها کشاند.

تظاهرکنندگان با پوشیدن روسری بنفش، به یک حرکت اعتراضی نسبت به گسترش خشونت شدید و قتل زنان در کشورشان، شعار می‌دادند که: «ما می‌واهیم زنده باشیم. پدرسالاری کافی است».

“سرجو ماتارلا” رئیس جمهوری ایتالیا در پیامی برای این اعتراضات گفت: «خبرهای دردناک وجدان کشور را به لرزه درآورده است».

“روبرتا متسولا” رئیس پارلمان اروپا، نیز روز شنبه در پیامی ویدئویی به پرونده قربانیان زن‌کشی در اروپا اشاره کرد و گفت: «ما می‌توانیم و باید برای محافظت از زنان اقدام کنیم. با عزم، آموزش، کارزارهای آگاهی‌بخشی و قوانین جاه‌طلبانه. هیچ بهانه‌ای وجود ندارد، همین حالا هم دیر شده است، ما باید از زنان دفاع کنیم».

پاپ فرانسیس نیز در پستی در حساب ایکس (توئیتر سابق) خواستار اقدامی برای جلوگیری از خشونت جنسیتی شد. وی نوشت: «خشونت علیه زنان یک علف هرز سمی است که جامعه را آزار می‌دهد و باید ریشه کن شود».

سازمان جهانی بهداشت به تازگی در گزارشی اعلام کرد که از هر سه زن بالای ۱۵ سال در اتحادیه اروپا، یک نفر قربانی خشونت فیزیکی و جنسی می‌شود. جامعه‌شناسان نیز خشونت و آزار فیزیکی و جنسی و زن کشی را اپیدمی‌های خاموش اروپا دانسته اند.