بیست و ششمین دوره نمایشگاه صنایع دستی میلان با حضور هنرمندان صنایع دستی کشورمان در ایتالیا برگزار شد.
به گزارش ایرنا، در این نمایشگاه که از دوازدهم تا بیستم آذر جریان دارد ۴۵ تن از هنرمندان کشورمان در ۴۰ غرفه، با ارائه آثار صنایع دستی، حضور موفق و چشمگیری ثبت کردند.
این نمایشگاه یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های صنایع دستی جهان در اروپا است که هر ساله در آستانه جشن‌های کریسمس و سال نو میلادی، به مدت ۹ روز برپا می‌شود. همه ساله شهرهای بزرگ ایتالیا رخدادهای مهمی در خصوص معرفی هنر و صنایع دستی و سنتی دیگر کشورها را برگزار و با میزبانی از دیگر کشورها، سعی بر غنای فرهنگی مردم خویش می‌نمایند.
نمایشگاههای صنایع دستی فلورانس، میلان، و طراحی داخلی HOMI میلان از جمله مهمترین نمایشگاههایی هستند که در سطح بین‌المللی از شهرت بالایی برخوردار می‌باشند.
پس از رفع محدودیت‌های کرونایی که به مدت ۲ سال فعالیت این نمایشگاه را مانند دیگر فعالیت‌های فرهنگی و هنری در ایتالیا، تحت تاثیر قرار داده بود، این دوره از نمایشگاه نه تنها توانست به آمار بازدید کننده‌های سال‌های قبل از همه گیری کرونا دست یابد بلکه رکورد جدید و بی سابقه‌ای را از نظر تعداد بازدید کننده، ثبت کند.
این نمایشگاه در دوره گذشته به‌رغم برقرار بودن محدودیت‌ها، توانست طی ۱۰ روز ششصد هزار بازدید کننده را ثبت کند و این درحالی است که در این دوره از نمایشگاه، تا زمان تهیه این گزارش که پنج روز از آغاز آن می گذرد، تعداد بازدید کنندگان به ۵۰۰ هزار نفر رسیده و با توجه به تقارن دو جشن مذهبی در ایتالیا که با تعطیلات آخر هفته تلاقی می‌کند، پیش بینی می‌شود بیش از یک و نیم میلیون نفر از نمایشگاه بازدید کنند که بی سابقه است.
حضور ۸۰ کشور از پنج قاره جهان یکی دیگر از نقاط قوت این نمایشگاه است و هر کشور شرکت کننده این امکان را دارد که فضای محوطه غرفه‌های خود را به سبک سنتی خویش تزئین و با معرفی موسیقی و آشپزی خود، فضا را به گونه‌ای فراهم کند که به بازدید کننده حس ورود به آن کشور را القا کند.
محمد تقی امینی رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا، روز سه شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۱ با سفر به شهر میلان، از این نمایشگاه و غرفه‌های ایران بازدید کرد.