تهران – ایرنا – ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا روز جمعه گفت: اتحادیه اروپا در حال نهایی کردن اولین بسته تحریم‌ها در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین است و آماده است در صورت نیاز اقدامات بیشتری را اعمال کند.
به گزارش ایرنا از رویترز، دراگی به پارلمان ایتالیا اعلام کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا گسترده خواهد بود و بخش‌های مالی، انرژی، حمل‌ونقل و فناوری روسیه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
وی وعده داد اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود.
نخست وزیر ایتالیا در ادامه افزود: ما همچنین بسته دوم از جمله علیه نمایندگان دوما که هنوز تحریم نشده‌اند را در نظر داریم، اگر این اقدامات کافی نباشد آماده اقدامات شدیدتر هستیم.
دراگی تاکید کرد که موضع ایتالیا با دیگر متحدان اتحادیه اروپا در درجه اول با فرانسه و آلمان همسو است.
وی افزود، ایتالیا آماده است تا سه هزار و ۴۰۰ نیروی نظامی دیگر را برای حمایت از تلاش‌های ناتو برای مهار بحران اوکراین و تقویت ۲۴۰ سرباز ایتالیایی که قبلاً در ماموریت‌های ناتو در شرق اروپا شرکت داشتند، تامین کند.
وی گفت: اولویت امروز ما باید تقویت امنیت قاره خود و اعمال فشار حداکثری بر روسیه برای خروج نیروهایش و بازگشت به میز مذاکره باشد.
به نوشته رویترز، برخی از دیپلمات‌ها در بروکسل اعلام کرده‌اند که ایتالیا با تحریم‌های اولیه سخت‌تر مانند قطع ارتباط روسیه با سوئیفت (یک سیستم پرداخت بین‌المللی که از طریق آن ارز خارجی دریافت می‌کند) مخالف بوده است.
رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه برای بحث در مورد تحریم‌ها علیه روسیه گرد هم آمدند، اما در حالی که ایالات متحده و بریتانیا تدابیر مفصلی اتخاذ کردند، کشورهای اتحادیه اروپا که در مورد اینکه تا چه حد باید در سطح باید تحریم‌های سخت گرفته شود، اختلاف نظر داشتند.