رهبران سه کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا در نظر دارند در آینده نزدیک در سفری مشترک به اوکراین، با «ولودیمیر زلسنکی»، رئیس جمهور این کشور در کی یف دیدار و گفتگو کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، روزنامه «بیلد ام زونتاگ» آلمان روز شنبه به نقل از منابع خود اعلام کرد، «اولاف شولز»، صدراعظم آلمان، «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه و «ماریو دراگی»، نخست وزیر ایتالیا در حال برنامه ریزی برای برگزاری یک سفر مشترک به کیف، پایتخت اوکراین در ماه ژوئن هستند.
این روزنامه گزارش داد که انتظار می‌رود این دیدار قبل از نشست سران گروه ۷ که قرار است در ۲۶ تا ۲۸ ژوئن برگزار شود، انجام گردد. این روزنامه می‌گوید که برلین و پاریس از مدت‌ها قبل در مورد چنین دیدار مشترکی گفتگو کرده اند.
ماکرون هم پیشتر تاکید کرده بود که برگزاری این دیدار نباید پس از انتخابات مجلس ملی فرانسه در ۱۲ و ۱۹ ژوئن برگزار شود. همچنین این ایده فرانسه است که این سفر همراه با «دراگی»، نخست وزیر ایتالیا باشد.
به نظر می‌رسد که شولز، ماکرون و دراگی با سفر خود به اوکراین تلاش دارند تا پیام مشترکی را از جانب اتحادیه اروپا به رئیس جمهور اوکراین برسانند.
روز گذشته همچنین «اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا در جریان سفر غیرمنتظره خود به کیف به «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین گفت که نظر اجرایی اتحادیه اروپا درباره پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا تا پایان هفته آینده آماده خواهد شد، هرچند او همزمان اعلام کرده بود: «با وجود کارهای زیاد انجام شده در تقویت حاکمیت قانون، اما اوکراین هنوز نیاز به اصلاحات زیادی برای مبارزه با فساد دارد.»