ده‌ها هزار ایتالیایی در شهر «رم» (پایتخت) با برگزاری تظاهرات از دولت تازه قدرت گرفته این کشور خواستند ارسال سلاح به اوکراین را برای جنگ با روسیه متوقف نماید. ایتالیا از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، از آغاز جنگ از اوکراین حمایت کرده سلاح‌هایی را در اختیار این کشور گذاشته است.
«جورجیا ملونی» نخست وزیر جدید دست راستی ایتالیا نیز گفته است که در این سیاست تغییری ایجاد نخواهد شد و انتظار می‌رود که رم به زودی تسلیحات بیشتری به اوکراین ارسال کند.
اما برخی از جمله «جوزپه کونته» نخست وزیر سابق این کشور گفته‌ا‌ند که ایتالیا باید به جای آن، مذاکرات را افزایش دهد. «روبرتو زانوتو» از شهروندان معترض ایتالیایی گفت: «سلاح‌ها در ابتدا به این دلیل ارسال شدند که این امر از تشدید تنش جلوگیری می‌کند، اما با گذشت 9 ماه این جنگ تشدید شده است. به واقعیت‌ها نگاه کنید. ارسال سلاح به توقف جنگ کمک نمی‌کند، سلاح‌ها به تشدید جنگ کمک می‌کند.»
«سارا جیانپیترو» از دانشجویان ایتالیایی نیز گفت که درگیری با تسلیح اوکراین طولانی می‌شود وعواقب اقتصادی برای ایتالیا دارد.
این در حالی است که وزرای خارجه گروه 7، از جمله ایتالیا، جمعه گذشته متعهد شدند به حمایت از اوکراین در مبارزه با روسیه ادامه دهند.
برخی منابع خبری یکشنبه شب گزارش کردند که اوکراین تایید کرده که توپخانه سنگین دوربرد از ایتالیا دریافت کرده و دولت جدید «جورجیو ملونی» همچنین در حال آماده سازی ارسال ششمین بسته کمک نظامی است و انتظار می‌رود در روزهای آینده تصویب شود.
9 ماه از جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی‌اش می گذرد و ارسال تسلیحات کشورهای غربی برای اوکراین همچنان ادامه دارد.