روز چهارشنبه 16 اسفند ماه سال 1402 طبق هماهنگی‌های قبلی با سفارت ایتالیا در ایران برای برگزاری مراسم تودیع سفیر محترم، عالیجناب پرونه به همراه معاونین خود در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری در محل اتاق ایران و ایتالیا حضور یافتند. این هیأت در بدو ورود مورد استقبال گرم ریاست و اعضاء هیأت رئیسه اتاق قرار گرفتند.

مراسم در دو بخش برگزار گردید. بخش اول مراسم شامل سخنرانی‌ها، معارفه اعضاء و اهداء هدایای اتاق به سفیر محترم بود.

در ابتدای مراسم آقای مهندس پور فلاح سخنان خود را با اشاره به اهمیت روابط تجاری و اقتصادی ایران و ایتالیا و ارتباطات دیرینه تاریخی و باستانی میان این دوکشور آغاز نمودند. ایشان همچنین متذکر شدند که طی سالیان گذشته ایتالیا همواره شریک اول تجاری ایران در میان کشور‌های اروپایی بوده و حفظ روابط فعلی بدون کمک عالیجناب جوزپه پرونه نمی‌توانست محقق شود. ریاست اتاق ایران و ایتالیا جناب آقای پورفلاح یادآور شدند که تا کنون هیچ اتاق مشترکی میزبان سفیر یک کشور، بدین صورت در محل آن اتاق نبوده و این رویداد در تاریخ اتاق‌های مشترک امری بی سابقه است. ریاست اتاق در بخش دیگری از سخنانشان متنی را که برای وداع و قدردانی از زحمات آقای دکتر پرونه به دو زبان فارسی و انگلیسی بود، به شرح زیر قرائت نمودند:

«عالیجناب پرونه، اینک که بعد از پنج سال ماموریت در سمت سفیر ایتالیا در تهران کشور ما را ترک می‌نمایید امیدوارم:

  1. خاطرات خوبی را در این مدت از کشور ما به همراه داشته باشید.
  2. در آینده نیز با سفر به ایران، ما و دیگر دوستان خود را خوشحال نمایید.
  3. از ویژگی‌های فراموش نشدنی شما که نشان‌دهنده علاقمندی خاص جنابعالی به ایران و ایرانی بوده است آموختن سریع زبان فارسی و سخنرانی با این زبان و همچنین توجه ویژه به فرهنگ و ادب فارسی حتی بیشتر از موارد سیاسی بود.
  4. اینک که کشورما را ترک می‌کنید همراه با تشکر از آنچه که برای نزدیکی بیشتر این دو ملت تاریخی و بزرگ ایران و ایتالیا انجام دادید آرزو می‌کنیم که در ادامه راه، تندرست و موفق باشید و باز ما شانس دیدار‌تان رادر اینده داشته باشیم.

از فرصت، استفاده نموده مراتب قدردانی خود و هیأت رئیسه و دبیرکل اتاق ایران و ایتالیا را از شما و همه مدیرانی که در سفارت، کنسولگری و ایچه همراه شما بودند و این روابط را تسهیل نمودند ابراز می‌نمایم. خدا نگهدارتان و به امید دیدار‌های بعدی در تهران یا رم. »

در پی سخنان ریاست اتاق ایران و ایتالیا، عالیجناب جوزپه پرونه نیز در جواب به زبان فارسی با اشاره به نزدیکی و مشابهت‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی دو کشور ایران و ایتالیا به بهبود روابط اقتصادی دو کشور در سال 1402 اشاره کردند و برای عادی شدن و بازگشت این تعاملات به زمان قبل از تحریم‌ها اظهار امیدواری نمودند. ایشان در ادامه سخنرانی خود از فعالیت‌های اتاق ایران و ایتالیا که همواره فعال و مؤثر بوده قدردانی به عمل آوردند و برای آینده این روابط با سفیر آینده و تیم جدید ایشان اظهار امیدواری کردند و در ادامه از همگی حضار و آقای مهندس پورفلاح تشکر کرده و اظهار داشتند ایشان به درستی به اهمیت روابط دوجانبه بین دو کشور ایران و ایتالیا و همچنین پیشینه تجاری میان این دو کشور اشاره نمودند. دکتر پرونه ضمن اشاره به تجربیات و چالش‌هایی که طی انجام این ماموریت پنج ساله با آن‌ها رو به رو شدند اضافه کردند که هیچ یک از موانع هرگز نتوانست مانع انجام فعالیت‌ها شود و اکنون که قرار است ایران را ترک کنند بسیار متأثر و دلگیر هستند.

به دنبال سخنرانی سفیر محترم، کلیه حاضرین و اعضاء هیأت رئیسه و همچنین معاونین سفیر محترم ایتالیا به معرفی خود و رشته فعالیتشان پرداختند و از زحمات سفیر محترم و همراهی ایشان در انجام هر چه بهتر و سریع‌تر فعالیت‌ها تشکر نمودند.

سپس طی مراسمی گرم و صمیمی هدایای نفیسی همچون تابلو فرش و ظرف نقره از سوی اتاق ایران و ایتالیا و جام‌های مینا کاری شده از جانب یکی از اعضاء اتاق تقدیم سفیر و همراهان ایشان گردید و عکس‌هایی به همراه هیأت رئیسه و مشاورین و همچنین برخی از اعضا قدیمی و فعال اتاق به یادگار گرفته شد و با توجه به محدودیت وقت، آقای سفیر به همراه معاون اول سیاسی خود اتاق را با بدرقه ریاست و اعضاء هیأت رئیسه ترک گفتند و مراسم وارد بخش دوم که پذیرایی و صرف نهار با حضور معاون اول سفیر و رئیس بخش اقتصادی سفارت (ایچه) و همچنین اعضا محترم هیأت رئیسه و مشاورین و اعضاء اتاق ایران و ایتالیا بود ادامه یافت.

در این بخش هم حاضرین ضمن صرف نهار در محیطی دوستانه و پرانرژی ضمن آشنایی باهمکاران دبیرخانه در بخش‌های مختلف، اطلاعاتی در مورد فعالیت‌ها و خدمات اتاق به اعضاء دریافت کردند و به دنبال آن عکس‌هایی به یادگار گرفته شد.