بر اساس گزارش اتحادیه ملی مصرف‌کنندگان ایتالیا، تعرفه‌های برق در این کشور طی ماه گذشته میلادی شاهد رشد بی‌سابقه‌ای بود به طوری که رقم افزایش سالانه از ۱۳۶ درصد عبور کرد.
بر اساس گزارش اتحادیه ملی مصرف‌کنندگان ایتالیا، تعرفه‌های برق در این کشور طی ماه گذشته میلادی شاهد رشد بی‌سابقه‌ای بود به طوری که رقم افزایش سالانه از 136 درصد عبور کرده است.
در این گزارش آمده است که در ماه سپتامبر، قیمت برق در رتبه‌بندی گران‌ترین کالاها و خدمات که این اتحادیه مرتباً بر اساس داده‌های موسسه ملی آمار ایتالیا (ISTAT) جمع‌آوری می‌کند، در صدر قرار گرفت.
در رده محصولات غیرخوراکی، قیمت برق بعد از هزینه‌های سفر هوایی در سراسر اروپا قرار گرفت که طی سال گذشته 128 درصد افزایش یافته است.
سپس هزینه پروازهای بین قاره‌ای که قیمت آنها تقریباً دو برابر شد (97.4 درصد) در جایگاه سوم قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، تعرفه گاز در ماه سپتامبر کمی کمتر از 64 درصد افزایش یافت.
در مورد محصولات غذایی، روغن های گیاهی (به استثنای روغن زیتون) که تقریباً 60٪ افزایش یافتند، در این رتبه بندی مقام اول را از آن خود کردند. قیمت کره و برنج نیز به ترتیب 38 درصد و 26.7 درصد افزایش یافت. سایر مواد غذایی که بیش از 20 درصد افزایش قیمت داشته اند عبارتند از: ماکارونی، کنسرو شیر، آرد و سبزیجات پرمصرف.
ماسیمیلیانو دونا، رئیس اتحادیه ملی مصرف‌کنندگان گفت: تنها برای غذا و نوشیدنی، هر خانواده ایتالیایی به طور متوسط سالانه 660 یورو بیشتر پرداخت می‌کند.
وی افزود که خانواده هایی که دو فرزند دارند باید 900 یورو (885 دلار) بیشتر و آنهایی که سه فرزند دارند، 1075 یورو (1057 دلار) بیشتر بپردازند.
داده های ISTAT نشان می دهد که نرخ تورم در ایتالیا طی ماه سپتامبر به صورت سالانه به 8.9 درصد رسیده است. در عین حال، هزینه “سبد مصرف‌کننده” در طول سال جاری میلادی 10.9 درصد افزایش داشته است. چنین افزایش زیادی در قیمت مواد غذایی اساسی و کالاهای شخصی از سال 1983 در ایتالیا بی‌سابقه بود.
رئیس اندیشکده ایتالیایی نومیسما انرژی Nomisma Energia اخیراً طی اظهاراتی تأکید کرد که ایتالیا، همراه با بقیه اروپا، در حال تجربه یک شوک انرژی بی‌سابقه است، زیرا قیمت برق تقریباً دو برابر شده است.
به گفته وی، ایتالیایی ها باید در سردترین ماه های زمستان برای جیره بندی آماده باشند. وی همچنین از خانوارها خواست تا از روش‌های جایگزین گرمایش مانند سوزاندن هیزم و گلوله چوب استفاده کنند، هرچند قیمت این کالاها نیز افزایش یافته است.