«محمدرضا صبوری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در رُم روز چهارشنبه با «ماسیمیلیانو جیانسانتی» رئیس کنفدراسیون مشاغل کشاورزی ایتالیا، دیدار و دو طرف درباره توسعه همکاری‌ها در بخش‌ کشاورزی بحث و تبادل نظر کردند.

در این دیدار طرف ایتالیایی از همکاری با ایران در بخش‌های آموزش و انتقال تجربه، همکاری‌های فنی و تکنولوژی، به ویژه در حوزه تکنولوژی، استفاده بهینه از انرژی در محصولات گلخانه‌ای، استقبال و اعلام آمادگی کرد.

بر این اساس مقرر شد هیئتی از بخش‌های گوناگون کشاورزی ایتالیا از جمله اصلاح بذر و نباتات، ژنتیک گیاهان، بخش‌های فنی و تکنولوژی، تولیدات دامی، زنبور عسل و … به منظور حضور در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴ معرفی شود تا ضمن بازدید از آخرین توانمندی‌های ایران در حوزه کشاورزی، ملاقات‌هایی را با مقام‌های دولتی و نیز بخش خصوصی ایران صورت داده و همچنین زمینه‌های همکاری دوجانبه را با بررسی جزئیات فنی ارزیابی کند.

سفیر کشورمان در این دیدار اظهار داشت: «بخش کشاورزی یکی از بخش‌های مهم هر کشوری است که علاوه بر جنبه‌ اقتصادی، دارای جنبه‌های انسانی و فرهنگی نیز هست. همکاری میان کشاورزان ایران و ایتالیا می‌تواند موجب تقویت روابط میان دو ملت و نیز توسعه و پیشرفت بخش کشاورزی هر دو کشور شود».

رئیس کنفدراسیون مشاغل کشاورزی ایتالیا نیز با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در این حوزه، گفت: «ما معتقدیم که همکاری در بخش کشاورزی می‌تواند به توسعه اقتصادی و رفاه مردم کمک کند.»

وی تصریح کرد: «ایران کشوری با ظرفیت‌های بالای کشاورزی است و ما آمدگی داریم تا از این ظرفیت‌ها برای گسترش همکاریهای بین‌المللی ایتالیا در حوزه کشاورزی استفاده کنیم».