لارپوبلیکا: چراغ سبز آژانس دارویی ایتالیا برای واکسن‌های ضد کووید سازگار با نوع Omicron رسیده است. کمیسیون علمی فنی در جلسه فوق‌العاده روز گذشته خود در این خصوص تصمیم گرفت.
Ema، آژانس دارویی اروپا، قبلاً این واکسن را در 1 سپتامبر تایید کرده بود. در حالی که در ایالات متحده، سازمان غذا و دارو قبلاً واکسن‌های دیگر و جدیدتر را در شرایط اضطراری تأیید نموده است که برای آخرین گونه‌های Omicron BA.4 و BA.5 از Pfizer و Moderna به روز شده اند. این آژانس وعده داده که ارزیابی در مورد آنها نیز سریع خواهد بود و باید در اواسط سپتامبر انجام شود.
واکسن‌های دو ظرفیتی: واکسن‌های جدید دو ظرفیتی هستند، یعنی یک بخش در برابر سویه اصلی ویروس کرونا مورد مطالعه قرار گرفته و مشابه واکسن‌هایی است که از سال 2020 گسترش یافته است (به اصطلاح ووهان)، و ظرفیت دوم (25 میکروگرم) با هدف خنثی کردن فعالیت سویه Omicron است.
زمان بندی: واکسن‌های تقویت کننده‌ها با واکسن‌های به روز شده علیه نوع Omicron، همانطور که توسط کمیسیون علمی فنی آژانس دارویی ایتالیا (Aifa) اعلام شده است، پس از سه ماه از چرخه اولیه قابل تجویز هستند.
اولین دوزهای واکسن‌های تایید شده امروز توسط AIFA در 7 سپتامبر به ایتالیا می رسد و سپس کمپین واکسیناسیون آغاز خواهد شد. طبق برنامه دریافتی از ALS منطقه‌ای، عرضه اولیه این واکسن برای 14 سپتامبر و سپس برای 21 سپتامبر برنامه ریزی شده است.
کمیسیون علمی فنی آیفا اعلام کرد که “افراد در معرض بیشترین خطر ابتلا کرونا، برای این دوز تقویت کننده به عنوان یک اولویت به شدت توصیه می‌شوند، افراد دارای بیماری زمینه ای و آسیب پذیر و افراد بالای 60 سال در اولویت تزریق می‌باشند.”