ارومیه – ایرنا – سفیر ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به علاقه تجار و فعالین اقتصادی این کشور برای حضور در بازار ایران، گفت: به احیای برجام و آغاز روابط جدید اروپا با ایران امیدوار هستیم.
به گزارش ایرنا، «جوزپه پرونه» روز پنجشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در گذشته ایتالیا شریک نخست جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا بود، اظهار کرد: به دنبال رفع شرایط فعلی و برداشتن تحریم‌ها برای گسترش تجارت با ایران و توسعه سرمایه گذاری آمادگی داریم.
وی افزود: ایتالیا می‌تواند در ایجاد تکنولوژی ماشین آلات کشاورزی، صنعتی و بهره وری محصولات تولید شده تجارب خود را به جمهوری اسلامی ایران منتقل کند.
سفیر ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تمایل این کشور برای گسترش روابط گردشگری با ایران، اضافه کرد: علاقه مندیم تا با برخی از استان‌های دارای ویژگی‌های خاص گردشگری همکاری فرهنگی و گردشگری مشترک داشته باشیم.
وی آذربایجان‌غربی را دارای پتانسیل‌های ویژه اقتصادی، فرهنگی و گردشگری دانست و گفت: به اهمیت تاریخی و جغرافیایی آذربایجان‌غربی به خوبی واقف هستیم.
«پرونه» تنوع دینی، قومی و مذهبی آذربایجان‌غربی را یک ظرفیت بی نظیر اقتصادی دانست و افزود: این استان به عنوان یک الگوی همزیستی مسالمت آمیز الگویی در سطح جهانی است.
استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این دیدار با قدردانی از حضور سفیر ایتالیا در استان‌های مختلف کشورمان، گفت: این حضور سبب شناخت لازم از پتانسیل‌های منطقه در راستای افزایش همکاری‌ها است.
محمدصادق معتمدیان روابط ایتالیا با ایران را دارای ریشه تاریخی دانست و افزود: در گذشته همکاری‌های خوبی با ایتالیا در حوزه علمی و اقتصادی صورت گرفته که امیدواریم با بهبود شرایط این روابط گسترش یابد.
استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ایتالیا دومین شریک تجاری جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپاست، اظهار کرد: میزان مبادلات با توجه به شرایط همکاری به هیچ وجه قابل قبول نیست و نیازمند یک بازنگری است.
وی با تشریح موقعیت جغرافیایی آذربایجان‌غربی و هم مرزی این استان با سه کشور یادآور شد: آذربایجان‌غربی شاه راه ارتباطی بین المللی و دروازه آسیا به اروپا محسوب می‌شود.
معتمدیان توسعه گردشگری را از اولویت‌های دولت ایران دانست و تاکید کرد: ایران یکی از آزادترین کشورها در به رسمیت شمردن ادیان الهی، مذاهب و قومیت‌ها است.
وی سیاست کلان جمهوری اسلامی را نگاه ویژه به اقئام و مذاهب توصیف کرد و ادامه داد: سیاست‌های کشورهای منطقه در به رسمیت شناختن اقوام، مذاهب و احترام به ادیان الهی در مقابل آزادی موجود در جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک نگاه عدالت محور به مناطق مختلف دارد، اضافه کرد: حتی به دور افتاده ترین روستاهای کشور نیز خدمات لازم جهت بهره مندی مردم ارائه می‌شود.
وی در رابطه با امنیت موجود در کشور به خصوص در مناطق مرزی، گفت: امنیت پایدار ایران، مردم محور است؛ روستاهای سراسر کشور به عنوان مرزبانان کشور عمل می‌کنند که این امر، نشان از عرق ملی آنها است.
معتمدیان همچنین با اشاره به ظرفیت معادن آذربایجان‌غربی، یادآور شد: ۳۸ درصد شمس طلای کشور در آذربایجان‌غربی استخراج می‌شود و این استان بزرگترین معادن تیتانیوم خاورمیانه را دارد در همین راستا نیز تحقق برنامه دولت برای رشد اقتصادی ۹ درصدی با محوریت معادن دنبال می‌شود.
به گزارش ایرنا، کارشناسان ایتالیایی حوزه های گردشگری، اقتصادی، تجاری و فرهنگی نیز در این دیدار به علاقه مندی تجار کشورشان برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی استان آذربایجان‌غربی اشاره کردند.
همچنین حضور باستان شناسان و کاوش گران ایتالیایی در آذربایجان‌غربی برای گسترش صنعت گردشگری مطرح شد.