تهران- ایرنا- پلیس ایتالیا یک افسر سابق آلمان را به ظن تلاش برای براندازی خشونت‌آمیز در آلمان بازداشت کرده است.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، پلیس ایتالیا چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت که این فرد ۶۴ ساله در هتلی در شهر پروجا بازداشت شد و «ابزارهای مرتبط با این اقدام خرابکارانه» نیز همانجا کشف شد.
در این بیانیه تاکید شد که روند استرداد این فرد به آلمان آغاز شده است. در این گزارش به جزئیات بیشتری اشاره نشده است.
به گزارش رسانه‌ها ۲۵ افراط‌گرا و عضو سابق ارتش آلمان که برای حمله به پارلمان این کشور برنامه‌ریزی کرده بودند، در ۱۱ ایالت این کشور دستگیر شدند. دو تن از این افراد نقش اصلی را بر عهده داشتند.
گفته می‌شود که اعضای گروه افراطی «شهروندان رایش» که مدت طولانی پلیس به خاطر حملات خشونت آمیز و تئوری‌های توطئه، آنها را تحت نظر داشت در میان طراحان این حمله بودند.
به نوشته شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیسی، یک مرد آلمانی ۷۱ ساله که با عنوان هاینریش سیزدهم از او یاد شده، محور اصلی برنامه‌های این گروه بوده است.
طبق نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، بیش از ۱۳۰ خانه، دفتر و ساختمان‌های دیگر به عنوان بخشی از عملیات تفتیش شدند.
افراط گرایان قصد داشتند که برخی از اعضای نیروهای امنیتی را به عنوان همبستگی با خود همراه کنند که منجر به کودتا شود. به گفته دادستان‌های آلمان، این گروه قصد داشت یک دولت نظامی موقت تشکیل دهد و با شماری از دولت‌های خارجی مذاکره کنند.
همچنین مسئولین آلمانی اعلام کردند که یک زن آلمانی به نام «ویتالیا بی.» (یک نام روسی) در میان بازداشتی‌ها بودند اما دلیلی برای باور به اینکه مقام‌های روسیه از این توطئه‌ها حمایت می‌کردند، وجود ندارد.