نخست‌وزیر ایتالیا خواستار اعمال سقف قیمتی برای گازبهای وارداتی از روسیه شد.
ماریو دراگی در کنفرانسی در شهر ریمینی ایتالیا گفت: کشورهای اتحادیه اروپا برای کمک به کاهش بار افزایش قیمت‌ها بر مشاغل و خانوارها باید برای قیمت گاز وارداتی از روسیه سقف تعیین کنند و در این باره به توافق جمعی برسند. وی مسکو را به استفاده از گاز به‌عنوان سلاحی علیه اروپا متهم می‌کند، اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.
نخست‌وزیر ایتالیا اظهار کرد: دولت ایتالیا به‌شدت خواهان سقف حداکثری قیمت وارداتی گاز از روسیه است. دراگی که پس از انتخابات سراسری ماه آینده کناره‌گیری می‌کند، افزود: بعضی از کشورها همچنان با این ایده مخالف‌اند، زیرا نگران قطع عرضه گاز از روسیه هستند. وی گفت: این موضوع در نشست بعدی سران اتحادیه اروپا به بحث گذاشته می‌شود. نخست‌وزیر ایتالیا همچنین خواستار اتخاذ اقدام‌هایی برای جداسازی قیمت گاز از قیمت برق شد.کمیسیون اروپا در ماه جاری میلادی اعلام کرده بوده که به‌سرعت در حال ارزیابی احتمال‌های مختلف برای تعیین سقف‌ قیمتی برای گاز است.نشست بعدی سران اتحادیه اروپا برای ماه اکتبر برنامه‌ریزی شده است.دراگی گفت: اگر تا آن زمان دو نیروگاه گازی بازسازی‌شده مطابق برنامه عملیاتی شوند، ایتالیا تا پاییز سال ۲۰۲۴ میلادی از واردات گاز روسیه بی‌نیاز می‌شود.
وی اظهار کرد که ایتالیا در چند ماه گذشته وابستگی خود به گاز روسیه را که ۴۰ درصد از واردات گاز این کشور در سال گذشته میلادی را تشکیل می‌داد، به نصف رسانده است.