جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه دیداری دوجانبه با “ماریو دراگی” نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید برگزار کرد تا بر همکاری میان آمریکا و ایتالیا تاکید کند. “ماریو دراگی” نخست وزیر ایتالیا در دیدار با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید اظهار داشت: اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، فکر می کرد که می تواند در بین ما تفرقه ایجاد کند، در این امر شکست خورده است. در این دیدار، “رم” و “واشنگتن” هر دو بر دوستی تاریخی و تمایل مشترک خود برای کمک به اوکراین در مقابله با تهاجم دو ماهه روسیه تاکید کردند. جنگ اوکراین، تسلیحات و تحریم‌ها، انرژی، تغییرات اقلیمی و ارتقای رونق اقتصادی جهانی و آمادگی برای نشست های گروه ۷ و ناتو در ماه ژوئن نیز در دستور کار گفتگوها قرار دارند.
نخست وزیر ایتالیا نیز اعلام کرد که روابط آمریکا و ایتالیا همیشه قوی بوده اما جنگ اوکراین این روابط را قوی تر کرده است.
وی همچنین گفت آمریکا و ایتالیا به همکاری ها در زمینه انرژی و امنیت غذایی ادامه خواهند داد. نخست وزیر ایتالیا با بیان اینکه جنگ اوکراین همکاری های ما را تقویت خواهد کرد، اضافه کرد که ایتالیا تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرده است و در راستای کمک به اوکراین کمک خواهد کرد.
این مقام اروپایی در عین حال گفت که به دنبال آغاز گفتگوهای جدید میان روسیه و اوکراین و تحقق آتش‌بس هستیم.
پیش از این، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: در دیدار بایدن و دراگی در روز سه شنبه، رم و واشنگتن هر دو بر دوستی تاریخی و تمایل مشترک خود برای کمک به اوکراین در مقابله با تهاجم دو ماهه روسیه تاکید خواهند کرد. انرژی، تغییرات اقلیمی و ارتقای رونق اقتصادی جهانی نیز در دستور کار قرار دارند.
با این حال، لحن دو کشور در مورد جنگ تفاوت هایی دارد و مخالفت های عمومی در ایتالیا در مورد ارسال سلاح به اوکراین در حال افزایش است.
دراگی به دنبال دستیابی به حتی یک توافق محدود برای احیای مذاکرات میان روسیه و اوکراین است و از گسترده شدن جنگ و عبور آن از مرزهای اوکراین و تاثیر آن بر ایتالیا نگران است.
کاخ سفید پیش از این اعلام کرده بود که این دیدار بر روابط عمیق دوستانه و همکاری قوی بین آمریکا و ایتالیا تاکید خواهد کرد و رهبران دو کشور در مورد هماهنگی کنونی خود با متحدان و شرکا در ارتباط با اقدامات حمایتی از مردم اوکراین و تحمیل هزینه های اقتصادی به روسیه به دلیل تهاجم بدون دلیل آن به اوکراین گفتگو خواهند کرد.
آنها همچنین در مورد همکاری نزدیک آمریکا و ایتالیا در زمینه ارتقای اقتصاد جهانی، افزایش امنیت انرژی اروپا و مبارزه با تغییرات اقلیمی گفتگو خواهند کرد.
بایدن و دراگی همچنین در مورد مسائل امنیتی منطقه ای و جهانی و آمادگی برای نشست های گروه ۷ و ناتو در ماه ژوئن تبادل نظر خواهند کرد.
هشدارهای سازمان ملل در مورد وضعیت انرژی در جهان و تاثیرات آن بر وضعیت آب و هوایی، هزینه‌های آن و سیاستگذاری ها درباره آن شرایط را به گونه رقم می زند که این چالش به این زودی‌ها پایان نمی یابد.
با گذشت بیش از دو ماه از جنگ در اوکراین، تعداد بیشتری از مردم ایتالیا با ارسال سلاح به اوکراین مخالفت می کنند و از سوی دیگر احزاب سیاسی از جمله حزب چپ گرای دموکراتیک ایتالیا از نخست وزیر این کشور خواسته است از آمریکا بخواهد لحن خود علیه روسیه را نرم تر کند.
مردم ایتالیا نزدیکی جغرافیایی خود به اوکراین را می دانند و تاثیر فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل بر زندگی خود را به یاد دارند.
رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.
جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.
مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.