مقامات ایتالیایی در حال برنامه ریزی برای مقابله با گرازهای وحشی هستند که ساکنان رم پایتخت این کشور را به وحشت انداخته‌اند.
رم در محاصره تعداد فزاینده‌ای از گرازهای وحشی قرار گرفته است. گرازها وارد شهر می‌شوند، از سطل‌های زباله غذا می‌خورند و حتی به ساکنان حمله می‌کنند.
این حیوانات سال‌هاست که در حومه رم زندگی می‌کنند، با این حال گزارش‌های هجوم به شهر در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، زیرا حیوانات به دنبال غذای دور ریخته‌ شده هستند.
موضوع اما زمانی بحرانی شد که مؤسسه دامپزشکی ایتالیایی تأیید کرد که سه لاشه گراز را که قربانی تب خوکی آفریقایی، یک بیماری ویروسی بسیار مسری، پیدا کرده است. این بیماری گرچه تأثیری بر سلامت انسان ندارد، اما خطری برای حیوانات و دام‌های اهلی است.
گرازهای وحشی چگونه بر رم تأثیر گذاشته‌اند؟
تخمین زده می‌شود که حدود ۲۳ هزار گراز در حومه رم زندگی می‌کنند. خوک‌های وحشی – گراز – گاهی در شمال رم دیده می‌شوند که در حال زیر و رو کردن سطل‌های زباله هستند. به خاطر نگرانی از تب خوکی سطل زباله‌ها در برخی مناطق شهر به گونه‌ای تعبیه شده‌اند تا از حملات خوک‌های وحشی دور باشند. آندریا کاستا، وزیر بهداشت و درمان ایتالیا اکنون اعلام کرده که «کشتار گرازهای وحشی در مقیاس بزرگ» در سراسر ایتالیا برای کاهش تعداد فزاینده گرازها ضروری است.
مورد اولیه تب خوکی در ماه ژانویه در منطقه پیه‌مونته در شمال ایتالیا شناسایی شد و مقامات در تلاش برای جلوگیری از شیوع آن به دیگر نقاط کشور هستند.