رئیس جمهور مصر و وزیر امور خارجه ایتالیا درباره مسائل منطقه ای گفتگو کردند.

«عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر روز یکشنبه در قاهره با «آنتونیو تاجانی»، وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی گفت وگو کرد.

بر اساس بیانیه مکتوب دفتر ریاست جمهوری مصر، سیسی از روابط تاریخی نزدیک بین دو کشور یاد کرد و بر اهمیت پیشبرد این روابط تاکید نمود.

تاجانی نیز به نوبه خود تمایل کشورش را برای توسعه بیشتر روابط دوجانبه و همچنین هماهنگی موجود در مورد مسائل منطقه‌ای مورد علاقه مشترک ابراز کرد.

در این دیدار همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت، امنیت انرژی و کشاورزی و همچنین مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و تروریسم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دیدار رئیس جمهور مصر با وزیرامورخارجه ایتالیا در بحبوحه بحران اقتصاد مصر صورت گرفته است.

بحران اقتصادی مصر تنها محدود به بدهی‌ها نیست و تورم ماه به ماه افزایش می‌یابد و ارزش پول ملی مصر (جنیه) به سقوط خود ادامه می‌دهد در حالی که سرمایه‌گذاری خارجی با افت قابل توجهی مواجه است و درآمدهای گردشگری و حواله‌های مالی کارگران خارج‌نشین مصر به عنوان دو منبع اصلی ارزآوری مصر کاهش یافته است.

همه اینها بر زندگی شهروندان تأثیر منفی گذاشته و سطح معیشتی آنها به شکل قابل ملاحظه کاهش پیدا کرده است؛ امری که «عمرو موسی»، دبیرکل پیشین اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه اسبق مصر را واداشت تا علناً بگوید: «نگرانی و وضعیت ناامیدکننده و بدبینانه‌ای در مصر وجود دارد» و باید «این وضعیت بدبینی و ناخرسندی حاکم بر جامعه» را فوراً علاج کرد.