پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری در تاریخ 3 بهمن 1401 راس ساعت 14 در محل اتاق مشترک ایران و ایتالیا با حضور خانم مهندس شهابی دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا، خانم اسلامیه، خانم سلیمانی،خانم فاتح، آقای طاهری راد و آقای فاطمی از اعضای اتاق و دبیر کمیسیون آقای حسنی برگزار شد.
در این جلسه خانم مهندس شهابی دبیرکل اتاق ضمن اشاره به ظرفیت ‌ها و اهمیت کمیسیون ها بویژه کمیسیون گردشگری تاکید کرد تعیین نقشه راه، مستلزم بررسی شرایط موجود و آگاهی از موضوعات جدید و جاری در حوزه گردشگری است. وی همچنین خاطرنشان کرد، اتاق، همواره تلاش می کند، در فضاهای مختلف،”دموکراسی” را حاکم نماید و اگر چه کمیسیون ها از آیین نامه خاص خود برخوردار هستند اما در اصل، این تک تک اعضا هستند که با نقطه نظرات، ایده ها و پیشنهادات خود، خط مشی کمیسیون را ترسیم و در نهایت اقدام به اجرا می کنند.
ایشان همچنین، تهیه “پروپوزال” را اولین قدم در تعریف یک برنامه یا رویداد عنوان کرد و افزود در آغاز یک فرآیند، نیاز داریم همه جانبه بیاندیشیم و توجه داشته باشیم که کلیه ملزومات و شرایط از جمیع جهات فراهم باشد تا بتوانیم اهداف مدنظر را محقق نماییم.
دبیرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا تاکید کرد که باید تلاش بکنیم تا همه عوامل و دست اندرکاران حوزه گردشگری مانند هتلداران، سازمان های حمل و نقل، رستوران داران و مشاغل مرتبط با گردشگری نیز امکان حضور در کمیسیون را داشته باشند تا بتوانیم با پایه ریزی صحیح و جامع، به بهترین نحو از “انرژی و زمان” استفاده بکنیم و فقط متکی به برگزاری یک رویداد نباشیم. وی در همین راستا ادامه داد آموزش و حضور کارشناسان زبده در جلسات کمیسیون، بدون شک مسیر تازه ای را به روی ما خواهد گشود.
دبیرکل اتاق در ادامه افزود نوآوری و خلاقیت در کمیسیون‌ها موجب رشد، هم افزایی و ارتباط گسترده با سایر کمیسیون‌ها می گردد. چرا که دنیای امروز به سمت ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف، حرکت می‌کند و بارها این مهم ثابت شده است که ایزوله و محدود کردن یک فضا، نتایج مطلوبی را به دنبال نداشته است.
خانم مهندس شهابی در پایان به اهمیت تشکیل کارگروه ها ی تخصصی در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود در این کمیسیون نیاز است مسائل خیلی دقیق و حساس مورد توجه و بررسی قرار بگیرد و این مهم حاصل نمی شود مگر با تشکیل کارگروه های تخصصی که با برنامه و رویکردهای ویژه ای موضوعات را دنبال و در صدد ارایه راهکارهای نو و خلاقانه باشند.
آقای فاطمی از اعضای حاضر در کمیسیون ضمن ارایه توضیحاتی درباره معماری معاصر ایران و کاربرد نرم افزار Reddit ابراز داشت که امروزه آموزش از عناصر مهم در کلیه رشته‌ها بویژه گردشگری می‌باشد و می تواند نتایج بسیار خوبی در این حوزه داشته باشد و آموزش نرم افزارها بدلیل قیمت مقرون بصرفه می‌تواند با استقبال خوبی از سوی گردشگران خارجی مواجه بشود.
در ادامه اعضای حاضر نیز همچنین با ارایه نظرات و پیشنهادات خود خواستار زیرساختی پایدار برای کمیسیون گردشگری شدند. دبیرکل اتاق نیز ضمن قدردانی از حضور اعضا در این جلسه از آنان خواست همچنان حضوری موثر در جلسات داشته باشند.
جلسه راس ساعت 16 خاتمه یافت.

 

محمد رضا حسنی
دبیر کمیسیون گردشگری