چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری در تاریخ 5 دی 1401 راس ساعت 14 در محل اتاق مشترک ایران و ایتالیا با حضور ریاست جلسه آقای شیرکوند، نایب رئیس دوم آقای رحمانی موحد، خانم اسلامیه، خانم سلیمانی، آقای طاهری راد و آقای فتح اللهی از اعضای اتاق و دبیر کمیسیون آقای حسنی برگزار شد.
آقای شیرکوند رئیس کمیسیون گردشگری، اجرای رویداد گردشگری خوراک (Food Tourism) را مستلزم جذب حامیان مالی دانست و افزود نوع نگرش، هماهنگی و هم راستایی حامیان مالی با اهداف و رسالت های تعیین شده، ارزشی حتی فراتر از بعد مادی دارد. ایشان تک تک اعضای کمیسیون را مسوول و مجری این رویداد خطاب و بهره مندی از عرصه های مختلف برای کسب تجربه و آموختن کار گروهی را برای هر فردی در هر زمانی مغتنم دانست.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق با توجه به تبیین نقشه راه، ارائه گزارش های اجرایی در جلسات آتی کمیسیون را ضروری و ساماندهی فرآیند درونی را از مولفه های اجتناب ناپذیر برای پیشبرد و حرکت رو به جلو دانست و دو عنوان برای رویداد گردشگری خوراک (Food Tourism) پیشنهاد داد:
1. توسعه گردشگری خوراک در ایران
2. معرفی ایران به عنوان مقصد گردشگری خوراک
آقای رحمانی موحد نایب رئیس دوم کمیسیون نیز تشکیل دبیرخانه برای این رویداد و جذب نیروهای دانشجویی داوطلب و علاقمند که در زمینه های گردشگری فعالیت می‌کنند را لازم دانست تا در دستور کار کمیسیون قرار بگیرد.
ایشان با ارایه توضیحاتی درباره مدل کسب و کار Canvas و کاربرد این بوم مدل در تعیین پروپوزال رویداد گردشگری خوراک (Food Tourism) توضیحات مبسوطی را ارائه و اجزای بعضی نمونه های قبلی را تشریح کرد.
آقای مهندس مسعود طاهری راد که دبیر برگزاری رویداد گردشگری خوراک (Food Tourism) در کمیسیون می باشد این رویداد را بزرگ و نقطه نظرات اعضا را بسیار مهم دانست و افزود در گام بعدی نیاز داریم کارگروه های مختلف را تعریف و تشکیل بدهیم.
ایشان در این جلسه ساختار کلی رویداد را هم به صورت نرم افزاری و هم سخت افزاری توضیح و برنامه خود را به شرح ذیل ارایه و بخش های آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت:
• زمان گردهمایی :
– خرداد ماه سال ۱۴۰۲

• اهداف گردهمایی:
– آشنایی با گردشگری خوراک بعنوان مقصدی برای گردشگری
– تشویق مسئولین و عوامل درگیر با گردشگری خوراک
• تشکیل کارگروهای مختلف
• دعوت و همکاری از اساتید وکارشناسان خبره در این حوزه
• تشکیل جلسات آنلاین با کارشناسان خارجی
• همکاری با هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا و همچنین اتاق بازرگانی ایران
• دعوت از مدعوین و مهمانان گرامی
• مکان گردهمایی
خانم اسلامیه یکی دیگر از اعضای کمیسیون گردشگری نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه نقش ها و مسئولیت ها باید مشخص بشود افزود فرآیند، اهداف و محصول نهایی این رویداد نیز شفاف و روشن باشد. وی خاطر نشان کرد در شرایط فعلی، صنعت گردشگری بسیار تحت فشار بوده و فعالیت های این حوزه با کاهش مواجه است اما با بهره برداری از این فرصت می توان کنار یکدیگر با انجام برنامه هایی رو به جلو، بسترهای آینده را پایه ریزی کرد.
جلسه راس ساعت 16 با تشکر ریاست جلسه از حاضرین خاتمه یافت.

 

محمد رضا حسنی
دبیر کمیسیون گردشگری