هشتمین جلسه کمیسیون گردشگری در تاریخ 4 اردیبهشت 1402 راس ساعت 14 در محل اتاق مشترک ایران و ایتالیا با حضور آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون، خانم اسلامیه، خانم سلیمانی، آقای فتح اللهی، آقای گواهی، آقای طاهری راد، آقای مختاری و آقای شیرازی از اعضای اتاق و دبیر کمیسیون آقای حسنی برگزار شد.
در این جلسه آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا ضمن تبریک سال نو و ابراز امیدواری و موفقیت برای همه فعالان اقتصادی تاکید کرد که حوزه گردشگری نیز همانند سایر رشته‌ها در ایران همواره با مشکلات زیربنایی و سیاست‌گذاری های نا‌مناسب دست و پنجه نرم کرده است و شوربختانه پس از ظهور ویروس کرونا این حوزه شکننده‌تر و فعالان این صنعت با شرایط پیچیده‌تری مواجه شدند.
آقای رحمانی موحد در ادامه بر اساس دستورجلسه به یادداشت تفاهم همکاری فی مابین کشور ایران و ایتالیا در زمینه گردشگری و فعالیت های فرهنگی اشاره و مفاد آن را قرائت و با اعضای حاضر تحلیل و بررسی کردند.
ایشان یکی از بندهای اساسی این یادداشت تفاهم را دعوت از اساتید متخصص گردشگری برای هر دو کشور دانست و عنوان کرد چنانچه این تفاهنامه قابل اتکا و مرجع باشد با استناد به این مفاد، زمینه مطلوبی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست های آنلاین و حضوری با اساتید معتبر فراهم خواهد شد.
اعضا نیز پس از استماع بندهای این تفاهنامه نقطه نظرات و دیدگاه های خود را مطرح کردند و آقای طاهری راد در این راستا اظهار داشت بسیار حائز اهمیت است که بدانیم در حال حاضر وزارت امور خارجه دو کشور تا چه میزان، بندهای این تفاهنامه را در شرایط کنونی اجرا می‌کنند و آیا کمیسیون گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا می‌تواند به بندهای آن جهت بهره‌مندی از حمایت‌های سفارت ایتالیا و وزارت امور خارجه اتکا بکند یا نه؟
وی همچنین اخذ معرفی‌نامه از اتاق به منظور مراجعه و استعلام آخرین وضعیت این تفاهنامه در وزارت امور خارجه را اولین قدم ضروری عنوان کرد.
آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون گردشگری با توجه به دستور جلسه، تبیین موضوعات و زمانبندی آموزش را نیز مطرح و جزییات برنامه ارائه شده توسط آقای گواهی، مسوول کارگروه آموزش را با اعضای حاضر به اشتراک و تحلیل و بررسی گذاشت.
حاضرین موضوعاتی از جمله قوانین اخذ ویزا و باید و نبایدهای آن، حوزه گردشگری خوراک، هتلداری، نحوه دریافت بورسیه دانشجویی، نحوه ورود و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و ارتباط با کسب و کارهای مرتبط در ایتالیا را برای کارگاه آموزشی کمیسیون پیشنهاد و تاکید کردند که آموزش ویژه صاحبان آژانس‌ درباره مواردی که هنگام بازرسی و یا شکایات با آن مواجه هستند و برگزاری جلسات یا نشست هایی به صورت اختصاصی با هدف ارائه مشاوره از سوی متخصصین حوزه گردشگری که در آن شبکه سازی بهتری نیز بین اعضای اتاق شکل بگیرد باید در برنامه کارگروه آموزش گنجانده شود. به عنوان مثال اگر کارگاه آموزشی نحوه سرمایه‌گذاری از طریق ملک و یا کسب و کار در ایتالیا برگزار شود، علاقمندان به این موضوع در مقابل شرکت‌هایی که در کمیسیون و یا اتاق حضور دارند قرار گرفته و سوالات خود را مطرح و خدمات دریافت می‌کنند.
جلسه راس ساعت 16 با قدردانی ریاست جلسه از حضور اعضای محترم خاتمه یافت.