ششمین جلسه کمیسیون گردشگری در تاریخ 1 اسفند 1401 راس ساعت 14 در محل اتاق مشترک ایران و ایتالیا با حضور آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون، خانم اسلامیه، خانم سلیمانی،خانم فهیمی، خانم رحمتی، آقای گواهی از اعضای اتاق و دبیر کمیسیون آقای حسنی برگزار شد.

در این جلسه آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا ضمن ارائه گزارش مختصری از جلسات گذشته اظهار داشت: تشکیل کارگروه های تخصصی برای موضوعات اساسی باید به طور مجدانه درکمیسیون، پیگیری و اجرا گردد و همچنین نیاز داریم با همفکری اعضا و با تمرکز بسیار بر مبحث “آموزش” ، مسیر راهبری اصولی و کاربردی در مدت زمان تعیین شده برای کمیسیون تبیین نماییم.   

ایشان توجه به کیفیت و غنی بودن محتوا در کمیسیون را امری ضروری دانستند و افزود: اجرای هر نو ع برنامه، رویداد و … بدون شک زمینه سازی برای برنامه ها و کارهای بیشتر و بزرگ تر در آینده را فراهم می‌سازد، بنابراین با ارائه محتوا و داده های سازنده می توانیم اهداف مناسبی را  تعیین کنیم. وی در همین راستا خاطر نشان کرد گردشگری همیشه درآمدزا است و تحت هر شرایطی می تواند کارکرد مفیدی داشته باشد به عبارت ساده تر “سفر کردن” موضوعی است که همیشه جریان دارد و ما نیز در این کمیسیون نباید متوقف بشویم. 

آقای رحمانی موحد همچنین اضافه کرد: نقاط مشترک بین ایران و ایتالیا بسیار زیاد است و باید مباحث مختلفی را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم.

خانم فهیمی مدیر عامل شرکت خدمات مسافرت هوایی سام سیر نیز در این جلسه خواستار پیگیری موضوعات اصلی در حوزه گردشگری شد و افزود کمیسیون گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا باید آژانس ها، هتلداران و … یاری نموده و اهدافی را دنبال کند که موجب ایجاد تسهیل شرایط در عملکردها و فرآیندها شده و همچنین مترصد ارائه راهکارهای جدید برای رشد و توسعه این صنعت باشد.  

وی ادامه داد در شرایط فعلی نیاز داریم از گام‌های بزرگ کار را شروع کنیم و بعد به پله های کوچک برسیم یعنی دغدغه جذب اعضا در کمیسیون نباید اولویت باشد و ما را در ایجاد بستری مناسب برای رفع موانع و مشکلات این حوزه تضعیف کند چرا که یک کمیسیون قوی و عملیاتی، بدون تردید در کانون توجه صاحب نظران و فعالان حوزه مربوطه قرار خواهد گرفت.

خانم فهیمی دعوت از سفیر، اعضای سفارت ایتالیا، کنسولگری و آژانس های برتر کشور به جلسات کمیسیون را از جمله گام‌های بزرگ عنوان کرد و خاطر نشان کرد اگر بزرگان و فعالان صنعت گردشگری دور یک میز بنشینند و درباره مسائل و مشکلات به بحث و گفتگو بپردازند و نظرات و تجربه های خود را به اشتراک بگذارند قطعا به نتایج فوق العاده ای دست خواهیم یافت.

خانم فهیمی مدیر عامل شرکت خدمات مسافرت هوایی سام سیر درباره موضوع “آموزش” که در جلسه مطرح شد اظهار داشت که آموزش در حوزه گردشگری بسیار حائز اهمیت است و وی همیشه تلاش می کند بعنوان یکی از برنامه های مفید شرکت خود به خانم های جوان که علاقه دارند در  مسیر هیجان انگیز گردشگری قدم بگذارند آموزش را در اولویت قرار دهد.  

آقای میثم گواهی مدیرعامل شرکت راز آسمان پایتخت نیز ضمن معرفی و ارائه توضیحاتی درباره فعالیت های خود تاکید کرد برگزاری کارگاه های آموزشی موجب آگاهی‌سازی در مورد آخرین تغییرات در بخش های مختلف حوزه گردشگری می‌گردد چرا که در دنیای امروز که گستردگی ارتباطات و جابجایی اطلاعات در کمترین زمان و به سهولت رخ میدهد افراد یا سازمان‌هایی که خود را بروزرسانی نکنند از غافله عقب می مانند.

ایشان همچنین با توجه به تجربه هایش خواستار این شد که یکی از رویکردهای کمیسیون گردشگری ارائه راهکار و برنامه در معرفی مطلوب و صحیح کشور ایران به تمام دنیا باشد. وی افزود متاسفانه با تصویر بدی که از ایران در کشورهای مختلف ارائه داده اند، اشتیاق مردم برای سفر به کشور ما بسیار کم است.

خانم اسلامیه ار اعضای حقیقی اتاق نیز در این جلسه عنوان کرد که مردم دنیا و بویژه کشور ایران به دنبال سرمایه گذاری هستند و دغدغه آنها این است که نمی دانند کجا باید سرمایه خود را متمرکز کنند بنابراین کمیسیون گردشگری نیاز است بخشی از برنامه های خود را معطوف به معرفی و تشریح امکان سرمایه گذاری در اقامتگاه‌های بوم‌گردی کند و بدین ترتیب بخشی از سرمایه موجود در کشور وارد چرخه ای می شود که نه تنها اثرات مطلوبی در بخش های مختلف تولید و خدمات به دنبال خواهد داشت بلکه موضوع گردشگری و بوم گردی را نیز تحت تاثیر مثبت خود قرار خواهد داد.

خانم شهلا رحمتی مدیر عامل آژانس هواپیمایی یکه تاز پرواز نیز ضمن معرفی خود، خواستار عملکرد قوی کمیسیون شد و افزود ایجاد تعامل بین فعالان حوزه گردشگری در ایران با همتایان ایتالیایی و انتقال نظرات و تجربیات می تواند درهای جدیدی را برای توسعه این حوزه به روی ما باز کند. وی در ادامه پیشنهاد داد امکان راه‌اندازی آژانس در ایتالیا و انجام کارهای مشترک بین دو کشور در کمیسیون گردشگری اتاق، مورد بحث و پیگیری قرار بگیرد. 

خانم پروانه سلیمانی مدیر عامل شرکت تعاونی فرش دستباف فدک نیز در این جلسه تجربیات سفر اخیر خود به ایتالیا را با اعضا به اشتراک گذاشت و خاطرنشان کرد از بازوهای مهم توسعه گردشگری در دنیا، صنایع دستی است و کمیسیون گردشگری بایستی با نگاه وسیع تری موضوع گردشگری و صنایع وابسته را دنبال کند.

آقای رحمانی موحد نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشترک ایران و ایتالیا پس از استماع نظرات و دیدگاه‌های اعضای حاضر در جلسه، موضوع تشکیل کارگروه آموزشی را پیشنهاد و با حداکثر آرا تصویب و آقای میثم گواهی مدیر عامل شرکت راز آسمان پایتخت به عنوان مسوول این کارگروه انتخاب شد. همچنین برگزاری جلسه فوق العاده به منظور بررسی مبحث اکوتوریسم در اسفند ماه 1401 پیشنهاد و با اکثریت آرا تصویب شد.

جلسه راس ساعت 16 خاتمه یافت.

 

محمد رضا حسنی
دبیر کمیسیون گردشگری