رومانو پرودی، نخست‌وزیر دو دوره ایتالیا و رئیس پیشین کمیسیون اروپا در یک گفت‌و‌گو درباره تبعات سنگین تحریم روسیه بر اقتصاد ایتالیا و آلمان هشدار داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک چهره شناخته شده در سیاست ایتالیا و اتحادیه اروپا با شبکه «پرس تی وی» نظر خود را در مورد بحران اوکراین و تحولات ژئوپلتیکی متعاقب آن ابراز کرد.
«رومانو پرودی» در گفت و گو با «مکس چیویلی» خبرنگار پرس تی وی در رم ایتالیا گفت: من بارها گفته‌ام که تاثیر تحریم ها علیه روسیه بر کشورهای مختلف نامتقارن است و پیامدهای آن برای همه یکسان نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه بحران اوکراین، ضربه‌ای جدی را به اقتصاد اتحادیه اروپا وارد خواهد کرد، افزود: تحریم ها، برای ایتالیا و آلمان تبعات سنگین‌تری را نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه به دنبال خواهد داشت. بدیهی است که عواقب آن بر وضعیت کشورهایی چون فرانسه و اسپانیا خفیف‌تر خواهد بود.
ایتالیا و آلمان، کشورهایی هستند که طی ۲۰ سال گذشته، بیشترین وابستگی را به انرژی روسیه را دشته‌اند. اگرچه به دنبال اعمال این تحریم ها علیه روسیه، رم تلاش می کند تا منابع انرژی خود را متنوع کند اما تحقق این امر و جایگزین کردن گاز روسیه، حداقل ۲ تا ۳ سالی طول خواهد کشید.
از آغاز درگیری در اوکراین، ایتالیا در تلاش بوده تا وابستگی خود به گاز روسیه را که در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد کل واردات گاز این کشور را شامل می شود، کاهش دهد اما طبق گزارش اداره ملی آمار ISTAT، واردات ایتالیا در ماه آوریل حدود ۱۰ درصد از لحاظ ارزش افزایش یافته و این در حالی است که صادرات ایتالیا به روسیه تقریبا ۵۰ درصد کاهش سالانه را نشان می دهد.
به دلیل افزایش بی‌سابقه قیمت انرژی، تورم ایتالیا در ماه مارس به ۷ درصد رسید که بالاترین نرخ ثبت‌شده در سه دهه اخیر است.