با افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و تصمیم بانک مرکزی اروپا برای کاهش خرید اوراق قرضه کشورهای عضو منطقه یورو، ایتالیا مجبور خواهد بود برای جذاب ساختن اوراق قرضه خود در بازارهای بین المللی نرخ بهره پرداختی را بالا ببرد.
این افزایش تاثیر منفی بر بازار سهام گذاشته و نرخ دلار را تقویت خواهد کرد. با افزایش نرخ بهره بانکی بانک مرکزی آمریکا که توسط رئیس این بانک اعلام گردید، بانک مرکزی اروپا نیز به منظور جلوگیری از تاثیرات منفی این تصمیم بر اقتصاد اروپا اعلام کرد که میزان خرید اوراق قرضه کشورهای عضو منطقه یورو را کاهش خواهد داد. به عقیده کارشناسان اقتصادی، با این تصمیم بانک مرکزی اروپا، کشورهایی که دارای بدهی ملی بالایی هستند از جمله کشور ایتالیا، با مشکل افزایش هزینه بهره پرداختی بر اوراق قرضه دولتی روبرو خواهند شد. (بدهی ملی ایتالیا در پایان ماه آگوست 2022 برابر با 2.750 میلیارد یورو بوده است). کشور ایتالیا به منظور پوشش بدهی ملی خود ماهیانه مجبور به فروش 35 میلیارد یورو اوراق قرضه می‌باشد و اگر اتحادیه اروپا میزان خرید اوراق قرضه را کاهش دهد، ایتالیا مجبور خواهد بود تا برای جذاب ساختن اوراق قرضه خود در بازارهای بین المللی نرخ بهره پرداختی آن را بالا ببرد.
به عقیده کارشناسان بانک اونی کردیت، این فشار مالی موجب خواهد شد تا کشورهایی مثل ایتالیا که بدهی بالایی دارند، به اصلاحات اقتصادی خود شتاب بیشتری ببخشند.
تصمیم بانک مرکزی اروپا در مورد کاهش خرید اوراق قرضه کشورها، در کنار بحران اقتصادی ناشی از جنگ اکراین و روسیه و افزایش هزینه انرژی در کشورهای اروپایی، دورنمای سختی را برای کشورهایی که دارای بدهی ملی بالایی هستند بوجود خواهد آورد.
شایان ذکر است که بانک مرکزی اروپا به منظور کنترل و تعدیل نرخ تورم در منطقه یورو در سال 2015 میلادی، طرح افزایش پایه پولی در کشورهای منطقه یورو را به اجرا گذاشت. بر اساس این طرح، بانک مرکزی اروپا در بازار های مالی کشورهای مختلف در این اتحادیه، سالیانه 1200 میلیارد یورو نقدینگی تزریق و اوراق قرضه کشورهای عضو را خریداری می نمود.