بر اساس گزارش کنفدراسیون اصناف ایتالیا (Confesercenti) در سه ماهه اول سال 2024، تقریباً 10 هزار فروشگاه در سراسر این کشور تعطیل شده که به این معنی است که به طور میانگین بیش از 4 فروشگاه در هر ساعت تعطیل شده است. این فاجعه که ناشی از رشد بی‌وقفه خرید آنلاین و فرار مالیاتی پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی است، پیامدهای ناگوار اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد.

گزارش مذکور نشان می‌دهد که در سال 2024، شاهد رشد 13 درصدی خرید آنلاین در ایتالیا خواهیم بود. این حجم عظیم از خریدها به 734 میلیون بسته ارسالی به مشتریان  (معادل 84 هزار بسته در هر ساعت) منجر خواهد شد و “بیابان شدن تجاری” در سراسر ایتالیا مشاهده می‌شود، اما به طور خاص در مناطقی که تراکم تجاری بالاتری دارند، مانند کامپانیا، لمباردی و لاتزیو، این روند شدیدتر است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند این رونق آنلاین برای اقتصاد ایتالیا فاجعه‌بار است. با جابجایی خریدها از فروشگاه‌های فیزیکی به پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی بین‌المللی، که اغلب مالیات خود را در کشورهای دیگر پرداخت می‌کنند، دولت ایتالیا سالانه میلیاردها یورو از دست می‌دهد. کنف ازرچنتی تخمین می‌زند که از سال 2014 تاکنون، تعطیلی فروشگاه‌ها در ایتالیا بیش از 5.2 میلیارد یورو کاهش مالیات برای دولت این کشور به ارمغان آورده است.

کاهش تعداد فروشگاه‌ها نه تنها به معنای از دست رفتن مالیات برای دولت است، بلکه به معنای از دست رفتن خدمات محلی برای شهروندان نیز بشمار می رود. با تعطیلی مغازه‌ها، دسترسی به کالاها و خدمات برای افراد، به ویژه در مناطق روستایی، دشوارتر می‌شود.

Confesercenti خواستار اقدام فوری دولت برای حمایت از کسب‌وکارهای محلی و مقابله با این روند نگران‌کننده است. این اقدامات باید شامل مشوق‌هایی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید، قوانین سختگیرانه‌تر برای پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی و تسهیلات مالیاتی برای کسب‌وکارهای سنتی باشد.