تاریخ: 07 / 08 / 1402

محل: جاده قدیم کرج-قزوین

معرفی گروه صنعتی و پژوهشی زر

 گروه زر در تولید و عرضه انواع غلات فرآوری‌شده فعالیت می‌کند و از فعالان بازار پاستا، آرد، فروکتوز و اصلی‌ترین رقیب سس پاستا، روغن ذرت و پودر کیک در ایران است. در سال‌های اخیر، گروه زر به عنوان صادرکننده‌ی برتر کشور انتخاب شده و محصولات آن در بیش از ۸۰ کشور جهان موجود می‌باشند. گروه زر دارای ظرفیت بالای ذخیره غلات در کشور است. به منظور اجرای برنامه‌های توسعه خود و دستیابی به جایگاه شایسته‌تری در صنعت غذا و تجارت، تولید کیک، بیسکویت، شیرینی و شکلات محصولات نشاسته ذرت، گلوتن، شکر مایع را تولید کرده. گروه زر شامل چندین زیر گروه از جمله زر ماکارون، زرکام، زرنام، زر گرین، شرکت صنعتی و پژوهشی زر دانه، پالایشگاه غلات زر، شرکت حمل و نقل زر ترابر ایرانیان، شرکت صنعتی آرد زر، زر فروکتوز، مرکز پژوهش‌های دانش بنیان فرهیختگان زرنام (ZRC)، شرکت صنعتی آرد مهستان، شرکت صنعتی سمولینای زر، گروه صنعتی زر، شرکت سیلو‌های ذخیره‌سازی و فرآوری غلات زر، شرکت زرنگار پخش پایتخت، شرکت گلوکوزان، پالایشگاه تصفیه روغن خوراکی زر و زر خودرو می‌باشد.

مقدمه

اتاق مشترک ایران و ایتالیا، همواره تلاش می‌کند با ایجاد بستری مناسب در یک فضای حرفه‌ای و صمیمی، بین اعضای اتاق ارتباط برقرار کند و مترصد آن است که تا حد امکان با ایجاد تعامل بین فعالان اقتصادی، فرصت تبادل دانش و تجربه و زمینه آغاز همکاری‌های مشترک یا توسعه بنگاه‌های اقتصادی را برای آن‌ها فراهم نماید از این رو در تاریخ 07/08/1402 هیاتی متشکل از ریاست اتاق، جناب آقای مهندس پورفلاح به همراهی دبیرکل، اعضا هیات رئیسه و اعضای فعال کمیسیون‌های 4گانه اتاق از کارخانجات گروه صنعتی و پزوهشی زر که بخش وسیعی از ماشین آلات خطوط تولید آن توسط شرکت‌های اروپایی بویژه ایتالیا و آلمان تأمین شده بازدید بعمل آوردند.

برنامه بازدید بخش اول

حرکت به سمت کارخانه زر ماکارون از درب اتاق مشترک ایران و ایتالیا در ساعت 8:20 دقیقه آغاز و پس از طی مسافتی 2 ساعته هیات، در محل کارخانجات زر ماکارون (یکی از کارخانه‌های متعدد گروه زر) حضور یافتند و بخش اول برنامه با بازدید از خطوط 100% مکانیزه تولید شرکت‌های صنعتی آرد زر و کارخانه زر ماکارون آغاز گردید که برای اعضا بسیار دیدنی و هیجان‌انگیز بود. پس از آن بازدید‌کنندگان به همراه آقای مهندس آرش سلطانی عضو هیات مدیره گروه صنعتی و پژوهشی زر عازم کارخانجات زرکام و زرنام شدند که طی مسیر ایشان طی توضیحاتی اعلام کردند گروه زر در صدد تأسیس کارخانه خودرو‌سازی زر زیر نظر گروه صنعتی و پژوهشی زر می‌باشند و برخی از مجوز‌های اولیه را دریافت و مذاکرات برای تأسیس آن در حال انجام است، لذا طی مسیر رفت به کارخانجات زرکام از محل زمین کارخانه جدید خودروسازی بازدید به عمل آمد.

برنامه بازدید بخش دوم

در بخش دوم، کلیه خطوط تولید کارخانه زرکام یکی دیگر از زیرمجموعه‌های هلدینگ «زر» و محصولات آن که شامل کیک، ویفر و شکلات و… می‌شوند وعمده آن‌ها هم محصولات صادراتی هستند مورد بازدید اعضا قرار گرفت. در این بخش از مهمانان با انواع محصولات شکلات و بیسکوییت این شرکت پذیرایی به عمل آمد و در ادامه برنامه از کارخانه زرنام و شرکت پالایشگاه غلات زر، دیگر زیر مجموعه گروه زر بازدید شد. این پالایشگاه بنا بر توضیحات یکی از کارشناسان، بزرگترین تولید‌کننده انواع نشاسته ذرت در ایران است و مقدمات احداث پالایشگاه با ورود غلات، در سال 1389 در دستور کار گروه صنعتی و پژوهشی زر فروکتوز قرار گرفت. در آذرماه 1394 فاز اول نخستین پالایشگاه غلات کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید. اهداف و چشم انداز مدیران و کارکنان جوان این گروه صنعتی در راستای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای خود برای دستیابی به جایگاهی شایسته‌تر در صنعت و تجارت غذای جهان می‌باشد، هم اکنون پروژه احداث و راه‌اندازی بزرگترین مجتمع کارخانجات فرآوری غلات کشور (بزرگترین تولید‌کننده انواع نشاسته ذرت) با قابلیت منحصر به فرد دسترسی به شبکه حمل و نقل ریلی با ظرفیت 4 میلیون تن در سال آغاز شده که شامل مجموعه‌های تولیدی انواع نشاسته، آرد، گلوتن، نان صنعتی، قند مایع، ماکارونی، کیک، کلوچه، بیسکوییت، شیرینی، شکلات، غذای کودک، غلات پرک‌شده، کورن فلکس و خوراک دام همراه با سیلو‌های بزرگ ذخیره‌سازی می‌باشد و طرح‌های توسعه‌ای آن در جریان است. کارشناس مربوطه همچنین در زمینه فرایند تولید هر یک از محصولات توضیحات مرتبط را ارائه نمودند.

 برنامه بازدید بخش سوم

پس از دیدار از این پالایشگاه که با پاسخگویی به سؤالات تعدادی از اعضا همراه بود گروه، راهی بخش شکلات‌سازی شدند و در این قسمت نیز ضمن بازدید از خطوط تولید و بسته‌بندی انواع شکلات، ویفر، کیک، و سایر محصولات که با توضیحات مبسوط کارشناسان و متخصصین این حوزه همراه بود اعضا با محصولاتی که هنوز به طور کامل وارد بازار نشده مورد پذیرایی قرار گرفتند و در ادامه جناب آقای مهندس پورفلاح به نمایندگی از هیات رئیسه، کادر دبیرخانه و اعضا اتاق مشترک ایران و ایتالیا لوح «تقدیر از آقای مرتضی سلطانی ریاست هیات مدیره گروه زر» را به پسر ایشان که همزمان عضو هیأت مدیره این شرکت نیز می‌باشند اهدا کردند و به مناسبت پذیرایی از این هیات ابراز سپاس و قدردانی نمودند. در این محل تعدادی عکس یادگاری نیز به منظور ثبت در تاریخ فعالیت‌های اتاق ایران و ایتالیا گرفته شد.

برنامه بازدید بخش آخر

در بخش پایانی برنامه که با همراهی جناب آقای دکتر امینی مدیر عامل کارخانجات زر همراه بود از بازدیدکنندگان با میوه و نهار پذیرایی مفصلی به عمل آمد و طی آن مدیر عامل مجموعه زر به تاریخچه تأسیس زر ماکارون، اولین کارخانه از مجموعه زر در سال1389 پرداختند و از چگونگی رشد و توسعه گروه زر و افزودن سایر بخش‌ها به آن و ورود آن به بورس و همچنین عبور از مشکلات وسختی‌های دوران کرونا گزارش کوتاهی ارائه نمودند و همچنین عامل موفقیت این مجموعه معظم را حاکمیت تفکر سیستمی که طی آن نگرش مالکیت از فعالیت اجرایی جدا می‌گردد عنوان نمودند.

در این جلسه به سؤالات تعدادی از اعضا پاسخ داده شد و عکس یادگاری نیز ثبت گردید. در پایان برنامه آقای مهندس پورفلاح بازدید از گروه کارخانجات معظم زر را برای افراد حاضر، یک تجربه ارزشمند دانستند و ضمن قدردانی از فعالیت چنین کارخانه‌ای که برابر با استاندارد‌های بین‌المللی تولیدات خود را به بازار‌های داخلی و 80 کشور جهان صادر می‌کنند آن را مایه افتخار توصیف کردند. در خاتمه این بازدید اعضا گروه ضمن دریافت هدایایی متشکل از محصولات گروه زر با مسئولین و دست اندر کاران این مجموعه دیدنی وداع کردند و در ساعت 15 عازم اتاق ایران و ایتالیا شدند.

نتیجهگیری

طی این بازدید نحوه کارکرد خطوط تولید و تکنولوژی‌های جدید، مکانیزه و پیشرفته بکار رفته در آن‌ها توسط تکنسین‌ها، مهندسین و کارشناسان زبده بطور مفصل تشریح شد. این رویداد که با میزبانی گروه صنعتی و پژوهشی زر و صرف نهار همراه بود فرصتی را ایجاد کرد تا اعضای اتاق ضمن اطلاع از تاریخچه، رویکرد‌ها، چالش‌ها، برنامه‌های آتی، تولیدات، محصولات متنوع و وسعت و سهم بازار این مجموعه معظم با سایر اعضا و فعالیت آنان نیز آشنا بشوند.