ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا گفت که تلاش های دیپلماتیک غرب برای متقاعد کردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای توقف جنگ در اوکراین، تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است. تهران- ایرنا- ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا گفت که تلاش های دیپلماتیک غرب برای متقاعد کردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای توقف جنگ در اوکراین، تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است.
به گزارش ایرنا، دراگی در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی “کوریره دلا سرا” گفت: من کم کم دارم فکر می کنم حق با آن افراد است که می گویند صحبت کردن با او (پوتین) بی فایده و فقط وقت تلف کردن است.
نخست وزیر ایتالیا در ادامه افزود، او همیشه احساس می‌کرد امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، درست می گوید که باید هر راه ممکن برای گفت‌وگو را آزمایش کرد اما من این تصور را دارم که وحشت جنگ با کشتار آن کاملاً مستقل از صحبت ها و تماس های تلفنی است.
دراگی در ادامه افزود: هدف پوتین تا کنون جستجوی صلح نبوده است، بلکه تلاش برای نابودی مقاومت اوکراین، اشغال کشور و سپردن آن به یک دولت دوست بوده است.
مانند بسیاری دیگر نخست وزیر ایتالیا در آغاز درگیری فکر می کرد که یک پیروزی سریع برای روس ها محتمل است اما وی بعد از گذشت یک ماه از جنگ گفت: پیروزی به دست نیامد و ما نمی دانیم که آیا هرگز خواهد آمد یا نه؟ مقاومت اوکراین قهرمانانه است.
اظهارات دراگی پس از آن بیان شد که ایتالیا اعلام کرد سفارت اوکراین خود را از روز دوشنبه در کیف بازگشایی خواهد کرد.
“لوئیجی دی مایو” وزیر خارجه ایتالیا پیش از این از بازگشت سفیر این کشور در کی یف و بازگشایی سفارت ایتالیا خبر داده بود.
دی مایو در پیام توییتری نوشت: پیرفرانسسکو زازو سفیر ما به تازگی وارد کی یف پایتخت اوکراین شده و سفارت را بازگشایی کرده است که از روز دوشنبه به طور کامل فعال خواهد شد.