نخست‌وزیر ایتالیا در نشستی با رهبران قاره آفریقا از طرح توسعه بزرگ ایتالیا برای این قاره رونمایی کرد که هدف آن کاهش تعداد مهاجران و تنوع بخشیدن به منابع انرژی است.

“جورجیا ملونی”، نخست‌وزیر ایتالیا این اجلاس را اولین گام موفقیت‌آمیز خواند.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا و سازمان ملل اعلام کردند طرح ایتالیا با تخصیص اولیه ۵.۵ میلیارد یورو، تکمیل‌کننده ابتکاراتی است که از قبل بر روی سازگاری آب‌وهوا و توسعه انرژی پاک در آفریقا متمرکز شده است.

موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، بااحتیاط بیشتری عنوان کرد کشورهای آفریقایی دوست داشتند از قبل با آنها مشورت شود و دیگر نمی‌خواهند وعده‌های توخالی بشنوند.

فکی محمد، نخست‌وزیر سابق چاد در این اجلاس گفت: «ما باید از حرف به عمل روی بیاوریم. شما متوجه خواهید شد که ما نمی‌توانیم به وعده‌هایی که اغلب عملی نمی‌شوند راضی باشیم».

ایتالیا طرح توسعه خود را به‌عنوان راهی برای ایجاد شغل و فرصت در آفریقا و منصرف‌کردن جوانان آفریقایی از انجام مهاجرت‌های خطرناک از طریق دریای مدیترانه ارائه داد. این طرح شامل پروژه‌های آزمایشی در زمینه‌هایی مانند آموزش، بهداشت، آب، فاضلاب، کشاورزی و زیرساخت‌های انرژی است.

بااین‌حال، ملونی تصریح کرد که این اجلاس به رهبران آفریقا اجازه داده است تا مرور اولیه بر فلسفه ایتالیا داشته باشند که با نمونه‌های عینی پشتیبانی می‌شود و در چارچوب یک مشارکت مشترک اجرا خواهد شد.

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، به ایتالیا به دلیل تمرکز بر ستون‌های کلیدی سیستم‌های انرژی و غذایی تبریک گفت و عنوان کرد این ستون‌ها مکمل رویکردی هستند که قبلاً توسط اتحادیه آفریقا ترسیم شده است.

این مقام سازمان ملل عنوان کرد: «من از دولت ایتالیا می‌خواهم که این مشارکت‌های عمیق، مؤثر و برابر را به واقعیت تبدیل کند و از ریاست 7 G برای همکاری با سایر کشورها برای انجام این کار استفاده کند.»