تداوم اعتراض‌‌ها در ایتالیا با شروع سال نو میلادی
رم- ایران‌پرس: رُم، پایتخت ایتالیا، در روزهای نخست سال جدید میلادی شاهد تظاهرات ضد دولتی در بخش‌های‌ مختلف است.
شمار زیادی از مدیران شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایتالیا عصر سه‌شنبه به نمایندگی از چهار هزار شرکت عرضه‌کننده این محصولات، در اعتراض به سیاست اقتصادی دولت در برابر فرمانداری رم تجمع کردند.
هشت سال پیش دولت وقت ایتالیا درپی تشدید بحران اقتصادی به‌سبب کمبود بودجه دستور داد شرکت‌های تجهیزات بیمارستانی موظف به‌تامین بخشی از اعتبارهای دولتی برای خرید تجهیزات بیمارستانی هستند که البته این لایحه قانونی در سال‌های گذشته به‌سبب اعتراض شرکت‌ها، اجرایی نشده است.
مدیر یکی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایتالیا که در این تجمع اعتراضی شرکت داشت به خبرنگار ایران‌پرس در رم گفت: ما به درخواست دولت برای بازپرداخت بخشی از هزینه‌های مربوط به تجهیزات پزشکی توسط بخش خصوصی در سال‌های بین 2015 تا 2018 اعتراض داریم.
وی با تاکید بر اینکه درخواست دولت مغایر با قانون اساسی ایتالیاست تصریح کرد: شرکت‌های تجهیزات پزشکی از طریق مناقصه‌ عمومی و به قیمت مورد نظر دولت، این تجهیزات را به بیمارستان‌های دولتی فروخته‌اند و واقعا نمی‌دانم بر چه مبنایی، دولت از ما چنین درخواستی دارد.
بر اساس دستور دولت ایتالیا، شرکت‌های تجهیزات بیمارستانی موظف هستند تا یک هفته آینده دو میلیارد و دویست میلیون دلار به حساب دولت واریز کنند.
معترضان در این تجمع هشدار دادند، این اقدام دولت ایتالیا نه فقط سبب تعطیلی بسیاری از شرکت‌های تجهیزات پزشکی و به خطر افتادن بیش از 112 هزار شغل در این بخش خواهد شد، بلکه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی را هم با خطر کمبود تجهیزات پزشکی روبه‌رو خواهد کرد.
دولت ایتالیا در بودجه سال جاری میلادی، به علت مشکلات شدید مالی، میزان اعتبار حوزه سلامت را کاهش داده است.