معاون امور بین‌الملل اتاق ایران تاکید کرد:

لزوم رفع موانع تجارت با ایتالیا

دنیای‌اقتصاد: معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، بر ضرورت یافتن راه‌‌‌‌‌‌‌هایی برای غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم، تسهیل صدور ویزا برای تجار ایرانی و به‌‌‌‌‌‌‌روزرسانی اطلاعات تجاری میان دو کشور، تاکید کرد. او افزود: باید راه‌‌‌‌‌‌‌کارهایی برای حل مشکلات صدور ویزای تجار و به‌خصوص رانندگان ایرانی در ایتالیا، درنظر گرفته شود.

به گزارش اتاق ایران‌آنلاین، حامد عسگری، در نشست با رایزن بازرگانی سفارت ایتالیا در تهران، با اشاره به قیمت پایین انرژی و نیروی کار در ایران، ادامه داد: این موضوع سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید با یک برند مشترک را برای هر دو کشور سودآور خواهد کرد. محصول مشترک می‌تواند به کشورهای منطقه و همسایگان ایران صادر شود. او با اشاره به ظرفیت‌های ایران در تولید و صدور مواد معدنی با انرژی ارزان در منطقه، گفت: سرمایه‌گذاری و انتقال دانش فنی ایتالیا در حوزه فرآوری محصولات معدنی با هدف ایجاد ارزش‌افزوده بالاتر در صادرات می‌تواند از زمینه‌‌‌‌‌‌‌های خوب همکاری دو کشور باشد. عسگری به اهمیت تامین ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی خطوط تولید ایران از کشور ایتالیا و به‌‌‌‌‌‌‌روزرسانی این ماشین‌آلات اشاره کرده و گفت: در شرایط فعلی تحریم‌ها، باید راه‌‌‌‌‌‌‌حل‌‌‌‌‌‌‌های نوینی برای غلبه بر مشکلات بیابیم.

او همکاری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌های گردشگری، تولید دارو و خدمات فنی و مهندسی را از دیگر زمینه‌‌‌‌‌‌‌های تجاری قابل‌توجه بین دو کشور دانست و گفت: به‌‌‌‌‌‌‌روزرسانی اطلاعات تجاری میان دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است. ماسیمیلیانو برتولو، رایزن بازرگانی سفارت ایتالیا در ایران نیز به استقبال شرکت‌های ایتالیایی برای همکاری با ایران در زمینه‌‌‌‌‌‌‌های مختلف تجاری و بازرگانی اشاره کرده و گفت: تجارت دو کشور با وجود مشکلاتی در مبادلات مالی، حمل‌ونقل و لجستیک و… رو به افزایش بوده‌است.

او اعزام هیات‌‌‌‌‌‌‌های تجاری ایرانی برای حضور در نمایشگاه‌های ۲۰۲۴ این کشور را فرصتی برای توسعه روابط تجاری دو‌جانبه دانست و گفت: مساحت بسیار زیادی برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های ایتالیا پیش‌بینی‌‌‌‌‌‌‌شده‌است. برتولو، به نقش اتاق ایران در توسعه روابط تجاری دو کشور اشاره کرده و افزود: حدود ۱۵‌هزار شرکت استارت‌آپی در ایتالیا فعالیت می‌کنند که زمینه و تجربه اندوخته بسیار مناسبی را برای همکاری با شرکت‌های متناظر ایرانی فراهم کرده‌است. او با اشاره به فرآیند آنلاین و سریع صدور ویزا اشاره کرده و گفت: اگر مدارک صحیح، به‌موقع و کامل ارسال شوند، درزمینه صدور روادید مشکلی نخواهد بود. برتولو تاکید کرد: با توجه به علاقه‌‌‌‌‌‌‌مندی بخش اقتصادی ایتالیا برای همکاری با ایران و با توجه به مزیت‌هایی از جمله نیروی کار و حمل‌ونقل و انرژی ارزان در ایران، مصمم به توسعه ارتباطات تجاری با ایران هستیم.