یک رسانه آلمانی در مطلبی به بی اعتمادی گسترده مردم ایتالیا به عرصه سیاسی و ضعف دموکراسی در این کشور پرداخت که این شرایط، زمینه برای به قدرت رسیدن افراط گرایان را مساعدتر کرده است. روزنامه “تاگس شاو” آلمان در مطلبی به دموکراسی شکننده در ایتالیا و دلسردی روزافزون شهروندان از عرصه سیاسی پرداخت که این مسئله زمینه برای حاکمیت احزاب راست افراطی را مساعد کرده است. در ادامه این مطلب آمده: احزاب راستگرای ایتالیا شانس زیادی برای کسب بیشترین آرا در انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر دارند، زیرا رای دهندگان در این کشور ناامید هستند – و یک رتبه بندی دموکراسی ایتالیا را به عنوان “ناقص” طبقه بندی می کند.
حدود یک ماه مانده تا انتخابات پارلمانی، “جورجیا ملونی”، کاندیدای برتر حزب پسا فاشیست برادران ایتالیا در آنکونا در استان مارچه روی صحنه می رود. وی حدود یک ساعت برای طرفداران خود که حدود 2 هزار نفر بودند سخنرانی کرد. ملونی با جهانی شدن مخالفت می کند و از اتحادیه اروپا انتقاد می کند، حتی اگر خواستار خروج ایتالیا نباشد. وی خود و حزب برادران ایتالیا را تنها نمایندگان واقعی شهروندان ایتالیایی اعلام می کند. ملونی می گوید که بر خلاف چپ ها به مشکلات فعلی ایتالیایی واقف است. او در این اجرا سعی می کند جدی به نظر برسد: زنانه، گیرا و مصمم. این شروع رسمی کمپین انتخاباتی حزب برادران ایتالیا است، اگرچه پوسترهای بزرگ با پرتره ملونی هفته ها است که در تمام شهرهای ایتالیا آویزان شده است.
تنها یک روز بعد، ماتئو سالوینی از جناح راست لگا نیز کمپین انتخاباتی خود را در شهر پسارو افتتاح کرد. سالوینی با یک پیراهن معولی به جمع طرفداران خود آمده و به سؤالات خبرنگاران حاضر پاسخ داد و وعده داد که مالیات‌های عادلانه‌تر، امنیت بیشتر برای شهروندان و مشاغل وجود داشته باشد. محاسبات و ارزیابی ها نشان می دهد که حزب برادران ایتالیا به رهبری ملونی در حال حاضر قوی‌ترین حزب است، ائتلاف راستگرای آنها همراه با لگای سالوینی و حزب فورزای برلوسکونی شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات سپتامبر دارد. همه اینها در حالی است که ملونی در جوانی در یک حزب نئوفاشیست فعال بود و هرگز به طور جدی از فاشیسم فاصله نگرفت.
این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: همه اینها به این معنی نیست که اگر اتحاد جناح راست کشور را اداره کند، ایتالیا به یک دیکتاتوری تبدیل خواهد شد ، اما نشان می دهد که دموکراسی در اینجا چقدر در بحران است. شاخص کنونی دموکراسی مجله بریتانیایی «اکونومیست» ایتالیا را یک دموکراسی ناقص می بیند.
در این شاخص هر کشور بر اساس پنج عامل مختلف رتبه بندی می شود که عبارتند از فرآیند انتخابات و کثرت گرایی، عملکرد دولت، مشارکت سیاسی، فرهنگ سیاسی، حقوق مدنی. ایتالیا پس از بوتسوانا و بالاتر از کیپ ورد در رده 31 قرار دارد.