اولین جلسه کمیته نو آوری و کارآفرینی اتاق مشترک ایران و ایتالیا روز یک شنبه، بیست و هشتم آبان ماه سال 1402 با تاخیر 15 دقیقه ای در ساعت 14:15 دقیقه و با حضور خانم ها قطان ، انصاری و آقایان یوسفی، سراجی، علیزاده، هرسینی، زرگر و خانم قراباغی دبیر کمیته در محل اتاق مشترک ایران و ایتالیا برگزار شد.

در ابتدا دستور این جلسه توسط خانم قطان به شرح زیر قرائت شد:

  • ارائه گزارشی کوتاه از عملکرد سال گذشته کمیته
  • نگاهی پیرامون ماموریت و اهداف کمیته منطبق با اساسنامه آن در اتاق
  • دریافت نظرات و پیشنهادات اعضا محترم در راستای ضرورت پرداختن به مقوله نوآوری به صورت فرایندی سیستماتیک در کمیته
  • سایر موارد

 در آغاز جلسه خانم قطان توضیحاتی کلی در مورد فعالیت های کمیته و رویدادهای مختلف ارائه نمودند و به لیستی از افراد علاقمند از اعضای اتاق مشترک ایران و ایتالیا که تمایل به عضویت در این کمیته دارند اشاره کردند و پیشنهاد نمودند که برای عضو گیری این افراد تصمیم گیری شود و همه اعضا نظرات خو را ارائه دهند.

در ادامه این جلسه آقای علیزاده پیشنهاد کردند که افراد علاقمند به عضویت در کمیته بررسی و دسته بندی شوند تا بتوان راجع به حضور آن ها تصمیم گرفت که این نظر با موافقت اعضا مواجه گردید.

سپس آقای هرسینی در مورد طرح های ارائه شده به این کمیته و چگونگی بررسی آن ها توسط ارزیابان، سوالاتی را مطرح و پاسخ خود را از خانم قطان و آقای یوسفی دریافت نمودند.

در ادامه خانم انصاری و آقای یوسفی اظهار داشتند در مورد کمک به برخی از طرح ها برای بازیابی آن ها اظهار نظر نمودند و خانم انصاری اظهار داشتند که امکان معرفی افراد کارشناس را دارند.

آقای هرسینی در نیز اظهار داشتند که می توان با اتاق متناظر در ایتالیا مذاکره و همه طرح ها برای ایشان ارسال شود تا توسط آن ها نیز طرح ها بررسی شده و در مورد انتخاب آن ها جهت معرفی به شرکت های ایتالیایی تصمیم گیری شود.

در این مورد خانم قطان پاسخ دادند که چنین گروه و یا حتی کمیته ای نیز در اتاق ایتالیا ایران وجود ندارد ولی اتاق می تواند با توجه به رعایت ضوابط و قوانین خود طرح ها و ایده های واجد شرایط را هم به شرکت های ایتالیایی هم به موسسات و شرکت های داخلی معرفی نماید. چنان که چند طرح را به موسسات مختلف ایرانی بزرگ همچون محک معرفی نموده اند.

پس از آن آقای علیزاده اظهار داشتند که یک گروه تلگرامی از تمامی اعضا تشکیل شود تا در مورد طرح های واجد شرایط و بررسی شده اطلاع رسانی شود.

در پایان خانم قطان ضمن جمع بندی مطالب اعلام کردند که بهتر است به جای برنامه ریزی وسیع، روی موضوعی خاص تمرکز کنیم که بتوان مثمر ثمر بودن و نتیجه فعالیت های کمیته را دقیق تر مشاهده کرد و همچنین به موضوعاتی پرداخت که حقیقتا برای بقای شرکت ها لازم هستند؛ به طور مثال موضوعاتی مانند نقش AI و هوش مصنوعی در سازمان ها، مراکز و شرکت های مختلف که با موافقت همگی اعضا رو به رو و قرار بر تصمیم گیری بیشتر در این مورد، در دومین جلسه کمیته شد.

آقای یوسفی در ادامه ضمن تایید صحبت های خانم قطان افزودند که حتی می توان روی مسائلی مانند تولید محتوا و کمک به تولید محتوا نیز تمرکز کرد.

ضمنا مقرر گردید جناب آقای هرسینی مجموعه ای از مقالات خود را با اعضا به اشتراک بگذارند تا همگی بتوانند آن را مطالعه و مورد بررسی قرار دهند.

جلسه در ساعت 16:20 با تشکر مسئول جلسه از حاضرین پایان یافت.

 

با احترام

سما قراباغی- دبیر کمیته