دو مقام ارشد دولتهای ایتالیا و آمریکا درباره برنامه تحویل سامانه‌های دفاع هوایی ایتالیایی-فرانسوی به اوکراین مذاکره کرده‌اند.
یک نشریه ایتالیایی گزارش داد، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا و «فرانچسکو تالو»، مشاور دیپلماتیک نخست وزیر ایتالیا در یک گفتگوی تلفنی در تاریخ پنجم ژانویه (۱۵ دی ۱۴۰۱) درباره موضوع تحویل سامانه‌های دفاع هوایی ایتالیایی-فرانسوی SAMP-T به اوکراین مذاکره کرده‌اند.
بر اساس گزارش نشریه ایتالیایی «لا رپوبلیکا»، آمریکا از ایتالیا خواسته روند بسته بعدی کمک‌های نظامی خود برای اوکراین را که احتمالا شامل این سامانه‌های ضد هوایی خواهد بود تسریع کند و ایتالیا برای تحویل این سامانه‌ها به اوکراین اظهار آمادگی کرده است.
این دو مقام در حالی درباره موضوع کمک‌های نظامی جدید برای اوکراین از جمله با اعطای سامانه‌های SAMP-T صحبت کرده‌اند که دولت ایتالیا هنوز بسته ششم کمک‌ها را برای اوکراین تصویب نکرده اما احتمالا به زودی آن را تصویب می‌کند.
در حالی که «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه به اعلام آتش‌بس دو روزه از روز جمعه در سراسر خط مقدم درگیری‌ها در اوکراین پرداخت، مقامات کشورهای غربی بر طبل خصومت نشان دادن به روسیه با رد این پیشنهاد آتش‌بس و اعلام تداوم حمایت نظامی از اوکراین کوبیدند. در این راستا دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا همزمان با اجرای این آتش‌بس به اعلام یک کمک نظامی چند میلیارد دلاری جدید برای اوکراین پرداخت. کمک نظامی جدید آمریکا برای اوکراین شامل سامانه‌های ضد هوایی «پاتریوت» است و پنتاگون اعلام کرده، آموزش نیروهای اوکراینی برای کار با این سامانه را از همین ماه ژانویه جاری شروع کرده است.
نشریه “لارپوبلیکا” نوشت، ایتالیا در حالی برای تحویل سامانه‌های ضدهوایی پیشرفته خود به اوکراین ابراز آمادگی کرده که خود پنج آتش‌بار از این سامانه را به همراه یک آتش‌بار مورد استفاده برای آموزش و تمرین، در اختیار دارد.
به نوشته روزنامه “لارپوبلیکا”، مقامات “ایتالیا” در سطح سیاسی چند هفته قبل وعده اعطای این سامانه را به اوکراین داده بودند اما هنوز دولت این کشور اعطای این سامانه را در بسته ششم کمک‌های نظامی به اوکراین تصویب نکرده است.
سامانه ضد هوایی SAMP-T برد تشخیص ۸۰ کیلومتر دارد، قادر به شلیک هشت موشک در عرض ۱۰ ثانیه است و برای مقابله با هواپیما و موشکهای کروز و ضد رادار کاربرد دارد.